Barbara Dallosová Správy

Mimoriadna situácia v Žiline: Zoznam obmedzení, kyvadlovka, MHD zadarmo

Mesto vyhlásilo po požiari na dôležitom dopravnom uzle v Žiline mimoriadnu situácia. Pozrite, ktoré spoje budú zadarmo aj kadiaľ v meste neprejdete autom.

Ilustračný obrázok k článku Mimoriadna situácia v Žiline: Zoznam obmedzení, kyvadlovka, MHD zadarmo
5
Galéria

Dopravný podnik mesta Žilina (DPMŽ) zaviedol v nedeľu mimoriadny režim prevádzky mestskej hromadnej dopravy (MHD) z Hájika. Reaguje tak na následky požiaru Rondla, ktorý pre jeho technický stav znemožnil prevádzkovať trolejbusovú dopravu z Hájika do centra mesta cez kruhovú križovatku.

O požiari sme vás informovali v článkoch:

Pre požiar je Rondel neprejazdný: V Žiline platí mimoriadna situácia, zasadal krízový štáb

Rondel zostáva po požiari sčasti zatvorený: Žilinčania, počítajte s obmedzeniami

Bezplatné linky MHD

,,Od pondelka 20. mája bude preprava pre cestujúcich na linkách č. 6, 7 a 16 počas pracovných dní bezplatná. Kyvadlová preprava z Hájika po trase linky č. 16 podľa mimoriadneho cestovného poriadku bude vykonávaná autobusmi," informovala Katarína Gazdíková, vedúca odboru tlačového a zahraničných vecí Mestského úradu v Žiline. Spoje počas prepravnej špičky budú odchádzať z Hájika v hustejšom intervale v trvaní osem až desať minút. Zároveň spoje č. 6 a 7 budú jazdiť tiež bezplatne medzi Vlčincami a centrom.

Ostatné trolejbusové linky budú premávať bez obmedzenia podľa platného cestovného poriadku. Autobusové linky č. 22, 27 a 31 budú vedené po obchádzkových trasách. Počas víkendov budú trolejbusové linky nahradené autobusmi a bez obmedzení.

,,Obyvateľom Hájika, Závodia a Bánovej v najbližších dňoch odporúčame, aby zvážili využitie posilnenej mestskej hromadnej dopravy, prípadne iných spôsobov dopravy ako je automobil," vyzval občanov Peter Fiabáne, primátor Žiliny a predseda krízového štábu.

Momentálne linky č. 6, 21, 29 a 67 premávajú po pôvodných trasách. Zastávka Závodská je opäť v prevádzke. Železničná doprava na úseku trate Žilina – Bytčica je uzatvorená do odvolania a dopravu zabezpečuje náhradná autobusová doprava. V úseku Bytčica – Rajec premávajú vlaky v štandardnom režime.

Náročné dni pre Žilinu

,,Čaká nás niekoľko náročných dní. Ďakujem obyvateľom Žiliny za pochopenie a spoluprácu. Krízový tím mesta pracuje od skorých nedeľných ranných hodín na zmiernení následkov tohto nešťastia," dodal Fiabáne.

Informácie k riešeniu dopravnej situácie v meste Žilina sú priebežne aktualizované na internetovej stránke mesta www.zilina.sk, dopravného podniku www.dpmz.sk a na stránke sociálnych sietí mesta. Informácia pre občanov prostredníctvom mestského rozhlasu bude vysielaná v pondelok 20. mája o 8.00 h.

Mimoriadnu situáciu vyhlásilo mesto Žilina v nedeľu o 9.00 h. Reagovalo tak na požiar, ktorý vznikol pred 1.30 h na železničnej zastávke Žilina – Záriečie a rozšíril sa na mostné teleso a piliere Rondla. Podľa nedeľných vyjadrení statikov došlo na Rondli k pomerne závažnému poškodeniu jednej jeho časti, či už oporných stĺpov alebo nosnej časti.

Škodu, ktorá vznikla následkom požiaru, predbežne vyčíslili na 213 000 eur. Polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci zločinu poškodzovania cudzej veci v súbehu so zločinom všeobecného ohrozenia. Motoristi a cestujúci sa budú musieť pre poškodenie dopravného uzla pripraviť na viacero dopravných obmedzení.

Praktické INFO pre vodičov

Ako informuje krajská polícia na svojom oficiálnom facebooku, Okresný dopravný inšpektorát Okresného riaditeľstva PZ v Žiline touto cestou upozorňuje všetkých účastníkov cestnej premávky najmä však vodičov na nasledovnú zmenu organizácie dopravy v mimoúrovňovej križovatke Rondel v meste Žilina z dôvodu poškodenia časti mostného objektu mimoúrovňovej križovatky Rondel :

  • 1./ Zo smeru Hôrky, Bánová ( po ceste č. III/2099 v úseku ul. Závodská cesta ) je možné prechádzať mimoúrovňovou križovatkou Rondel len v smere do centra mesta Žilina, prejazd vozidiel pre smery Poprad, Prievidza, Bratislava, Čadca a Olomouc je zakázaný.
  • 2./ Zo smeru od cesty č. I/60 od Popradu a od cesty č. I/64 od Prievidze je možné prechádzať mimoúrovňovou križovatkou Rondel len v smere do centra mesta Žilina, prejazd vozidiel pre smery Bratislava, Čadca, Olomouc, Hôrky a Bánová je zakázaný
  • 3./ Zo smeru od centra mesta Žilina je možné prechádzať mimoúrovňovou križovatkou Rondel len v smere Hôrky, Bánová ( po ceste č. III/2099 v úseku ul. Závodská cesta ), Bratislava, Čadca a Olomouc, prejazd vozidiel pre smery Poprad a Prievidza je zakázaný
  • 4./ Zo smeru od cesty č. I/60 od Bratislavy je možné prechádzať mimoúrovňovou križovatkou Rondel len v smere do obce Hôrky a Bánová (po ceste č. III/2009), prejazd vozidiel pre smery Poprad, Prievidza a centrum mesta Žilina je zakázaný

,,Z uvedeného dôvodu žiadame všetkých účastníkov cestnej premávky najmä však vodičov o zvýšenú pozornosť, ohľaduplnosť a dôsledné rešpektovanie osadeného prenosného dopravného značenia," dopĺňajú policajti.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Divadelná sála S2 kultúrneho strediska Stanica Žilina - Záriečie pod Rondelom po
4
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie