Kultúra

Mestské divadlo v Žiline uvedie novú hru: Ochutnávka na FOTKÁCH a VIDEU

oris Zachar, Iveta Pagáčová, Eva Mores, Braňo Bačo... Aj to sú mená, ktoré uvidíme v premiére predstavenia Bezzubatá od Miklósa Forgácsa.

Ilustračný obrázok k článku Mestské divadlo v Žiline uvedie novú hru: Ochutnávka na FOTKÁCH a VIDEU
6
Galéria
Zdroj: TASR

Mestské divadlo (MD) Žilina uvedie v sobotu 14. decembra premiéru hry Miklósa Forgácsa Bezzubatá pod režijným vedením Eduarda Kudláča.

Zašifrované mýty i povery

Podľa PR manažérky divadla Zuzany Palenčíkovej sa Forgács vracia do MD Žilina po 20 rokoch, keď rovnako spolupracoval s režisérom Kudláčom. ,,Pre MD napísal jedenásť fragmentárnych obrazov, v ktorých sledujeme príbeh Smrti a jedenástich neustále meniacich sa postáv s neistou identitou. Dielo Forgácsa by sa dalo nazvať aj veľkým maliarskym plátnom s množstvom hmýriacich sa postáv, zvierat či vecí. Akonáhle na jedno z nich upriamime pozornosť, zistíme, že každé z nich má svoj príbeh a dôležitý význam pre celý obraz. Forgács do textu zašifroval mnohé povery, mýty alebo menej známe bizarné fakty, ktoré nás nútia pátrať po významoch," podotkla Palenčíková.

Zubatá na rozcestí

,,Zubatá uviazne na hranici života a smrti, navyše príde o svoje horné rezáky. Spomienky má matné. Bola ženou s neodolateľným úsmevom. Asi bola Smrť a je s najväčšou pravdepodobnosťou tehotná. Kto je ona? Kto je Smrť? Čo sa stane, ak sa zo Zubatej stane Bezzubatá? Podstata sa naruší a my začíname byť svedkami pátrania po jej identite, pátrania po samej sebe. Začína sa sureálno-bizarno-melancholické road-movie, cestovanie priestorom a časom, vnútornými a vonkajšími svetmi," doplnila PR manažérka divadla.

Miklós Forgács vyštudoval divadelnú réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave pod vedením profesora Ľubomíra Vajdičku. ,,Patrí k dvojjazyčným autorom, pretože tvorí v materinskej maďarčine aj v slovenčine. V minulosti pôsobil niekoľko rokov ako novinár a od roku 2012 je dramaturgom Divadla Thália v Košiciach. Venuje sa aj prekladu hier súčasných slovenských autorov do maďarčiny," dodala Palenčíková.

Zdroj: TASR

Nenechajte si viac ujsť novinky zo Žiliny a okolia a sledujte nás aj na FB.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM