Jozef Legéň Správy

Kysucká cyklomagistrála za 4 milióny €: Podľa Fica sa nedá porovnať so žiadnou inou

Bystrická cyklomagistrála, ktorá je v nádhernom prostredí kysuckej prírody, sa nedá porovnať s podobnými cyklotrasami pri Bratislave alebo v iných častiach Slovenska. Predseda vlády SR Robert Fico to skonštatoval po absolvovaní cyklomagistrály na kolieskových korčuliach.

Ilustračný obrázok k článku Kysucká cyklomagistrála za 4 milióny €: Podľa Fica sa nedá porovnať so žiadnou inou
Zdroj: Webnoviny.sk

Cyklomagistrálu dlhú vyše 22 kilometrov, postavenú v samostatnom telese po trase bývalej úzkokoľajnej lesnej železnice z Kysúc na Oravu, si chce premiér v budúcnosti opäť vyskúšať. „Veľmi rád sem prídem. Pretože stráviť tu dva, tri dni a športovať na takejto trase skoro ráno, keď tu nikto nie je, to musí byť veľká paráda. Len opakujem, čo som dnes už povedal, len aby do mňa nevrazilo nejaké veľké zviera,“ povedal Fico.

Niekoľkoročné úsilie

Dokončenie cyklomagistrály je podľa predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraja Blanára naplnením niekoľkoročného úsilia. „Vidíme v tom aj rozmer podpory cestovného ruchu. V ŽSK máme najviac značených cyklotrás pre horské bicykle – 25 percent všetkých trás, ktoré sú na Slovensku označené. Na tejto trase sme prišli s novinkou – bude to Cyklotrasa zdravia, kde sa všetci zdravia. Jednak sa budú cítiť zdravší, ale aj keď idete s niekým oproti sebe a pozdravíte sa, len tak nemo sa neobídete, myslím si, že to každému pridá aj na duchu,“ uviedol Blanár.

Starosta Starej Bystrice Ján Podmanický informoval, že na Bystrickej cyklomagistrále v týchto dňoch dokončili prepojenie Starej Bystrice a Klubiny, ako aj ďalšie nedokončené úseky v Novej Bystrici a Radôstke, na ktoré prispel Úrad vlády SR sumou 347 000 eur.

Zaujímavosti trasy

„Celkovo sme na cyklotrase od počiatku v roku 2009 preinvestovali takmer 4 milióny eur na slovenskej strane. Z toho sme z eurofondov získali približne 3,6 milióna eur zo slovensko-poľského partnerstva. Snažili sme sa po celej cyklotrase umiestňovať informačné panely a upozorniť návštevníkov na zaujímavosti. V Zborove nad Bystricou sú vitráže Vincenta Hložníka v miestnom kostole, v Krásne nad Kysucou máme prírodovedecké múzeum s mamutom v životnej veľkosti. Sú tu zaujímavé mosty, ktoré patria medzi najstaršie tohto typu v Rakúsko-Uhorsku, v Starej Bystrici je Slovenský orloj a Nová Bystrica je kúsok od skanzenu vo Vychylovke,“ dodal Podmanický.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie