Správy

Krajská knižnica v Žiline má byť na nepoznanie: Veľká rekonštrukcia začala

Nová dispozícia, prepojenie knižnice s letnou čitárňou a modernejší interiér. Krajská knižnica prechádza rozsiahlou rekonštrukciou.

Ilustračný obrázok k článku Krajská knižnica v Žiline má byť na nepoznanie: Veľká rekonštrukcia začala
Zdroj: TASR

Priestory Krajskej knižnice v Žiline budú modernejšie. Rozsiahlu rekonštrukciu za takmer 400 000 eur financuje Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Stavebné práce budú realizovať na prízemí knižnice, kde sa nachádza úsek beletrie. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Svetlejší a modernejší vzhľad

,,Našim cieľom je zlepšiť komfort návštevníkov knižnice, ako aj jej pracovníkov. Novinkou bude prepojenie knižnice s letnou čitárňou. Dôjde aj k zmene dispozičného riešenia prízemia, posunie sa hlavný vstup do budovy," povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Súčasťou prác bude výmena dlažby, okien, dverí či úprava zábradlia. Celkový vzhľad vstupných priestorov by podľa hovorkyne mal byť svetlejší a modernejší.

Nejde však o prvú rekonštrukciu. ,,Už v roku 2018 sme opravili tretie nadzemné podlažie, kde sme vymenili elektroinštaláciu i svietidlá. Inštalovali sme nové zvukovoizolačné steny medzi priestormi určenými na realizáciu podujatí pre verejnosť, opravili sme garáž," dodala Jurinová.

Počas sobôt bude knižnica zatvorená

Modernizácia by mala trvať päť mesiacov, knižnica bude zatvorená len na nevyhnutný čas. ,,Zatvorili sme len v týždni od 7. do 13. januára, aby sme vyprázdnili priestor pre stavbárov a presunuli všetky knihy z prízemia na ich nové dočasné miesta. Zatvoríme aj na konci, keď knihy budeme sťahovať na ich pôvodné miesto," spresnila riaditeľka Krajskej knižnice v Žiline Katarína Šušoliaková.

Do knižnice sa bude počas celého obdobia rekonštrukcie vchádzať z Literárneho parku, kde otvoria provizórny vchod. ,,Čitatelia sa schodišťom dostanú do archívu knižnice, kde bude dočasne umiestnený fond beletrie. Z archívu sa výťahom dostanú na prvé a druhé poschodie. Vzhľadom na to, že vstup do knižnice bude len cez núdzový vchod, ktorý nie je prispôsobený ľuďom so zdravotným postihnutím, knižnica bude zabezpečovať vo väčšom rozsahu donáškovú službu kníh a časopisov na adresu bydliska," priblížila hovorkyňa ŽSK.

Podujatia pre verejnosť a školské kolektívy budú počas rekonštrukcie zväčša zrušené. ,,Avšak ‚detskí knihovníci‘ so svojou ponukou aktivít budú intenzívnejšie navštevovať materské a základné školy i iné zariadenia," ubezpečila Remencová. Počas sobôt bude knižnica zatvorená. V tom čase by mali vykonávať práce spôsobujúce vyššiu hlučnosť a prašnosť.

Nenechajte si viac ujsť novinky zo Žiliny a okolia a sledujte nás aj na FB.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie