Soňa Vanovčanová Iné športy Šport

Kam za snehom v okolí Žiliny? Prehľad aktuálnych podmienok lyžiarskych stredísk

Ak sa chystáte stráviť nasledujúci víkend na lyžiach, máme pre vás niekoľko tipov na dobrú lyžovačku. Posvietili sme si na snehové správy a prevádzku vybraných lyžiarskych stredísk v blízkosti Žiliny.

Ilustračný obrázok k článku Kam za snehom v okolí Žiliny? Prehľad aktuálnych podmienok lyžiarskych stredísk
Zdroj: TASR

Stredisko Vrátna dolina – Free Time Zone

30,3 km od Žiliny

V lokalite Paseky je prevádzke 4-sedačková lanovka, a to denne v čase od 8:30 do 15:30 hod., tiež vlek Slovan a vlek Leitner (350m), pre deti je určená Kids zone. Počas dňa nepretržite premáva lanovka na Chleb a k dispozícii sú aj dva vleky. Večerné lyžovanie na zjazdovke Školská je v dennej prevádzke do 7. januára 2018 od 17:00 do 20:00 hod. „V lokalite Paseky je momentálne 40 cm technického snehu, keďže je pomerne teplo a musíme zasnežovať. Na Chlebe sú ideálne podmienky pre lyžovanie a prírodný sneh dosahuje výšku 70 – 80 cm,“ uviedla Natália Šimová z marketingového oddelenia Vrátna Malá Fatra.

Skiarena Fačkovské sedlo

37 km od Žiliny

Fačkovské sedlo – Kľak sa nachádza v nadmorskej výške 602 – 1063 m, v pohorí Malá Fatra. Prepravu lyžiarov zabezpečujú 4 vleky, s celkovou prepravnou kapacitou 1200 os./hod. Zjazdovky ľahkej, strednej a čiernej náročnosti dosahujú celkovú dĺžku 5,6 km, pričom najdlhšia z nich je „Zjazdovka 1000“ – 1250 m-ová. Stredisko má vybudovaný systém technického zasnežovania, ktorý pokrýva 56% lyžiarskych svahov. Zalyžovať si môžete každý deň od 9.00 – 20.30 hod. Podmienky na lyžovanie sú momentálne veľmi dobré, zjazdovky pokrýva prírodný i umelý sneh od 30 – 50 cm.

Javorinka – lyžiarske stredisko Čičmany

40 km od Žiliny

Zjazdovky sú svojou náročnosťou vhodné tak pre začiatočníkov ako i skúsených lyžiarov. Prepravu návštevníkov momentálne zabezpečujú 4 vleky. Na zjazdovkách je vrstva 15 – 45 cm mokrého snehu, podmienky pre lyžovanie sú veľmi dobré. Takmer všetky lyžiarske svahy sú technicky zasnežované a pravidelne upravované snežným pásovým vozidlom. Prevádzka strediska je denne od 9:00 do 16:00 hod.

Bežecké trate momentálne nie sú udržiavané pre nedostatok snehu.

Priamo pri vlekoch sa nachádza bezplatné parkovisko. K ďalším službám tohto známeho lyžiarskeho areálu patrí počas sezóny: ski servis, požičovňa lyžiarskeho výstroja, úschovňa a lyžiarska škola. Pri dojazde lyžiarskych tratí sú zariadenia rýchleho občerstvenia.

SNOWPARADISE Veľká Rača

36,7 km od Žiliny

Lyžiarske stredisko Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica sa nachádza uprostred krásnej prírody v Kysuckých Beskydách, v nadmorskej výške 600 – 1236 m n.m. Areál sa člení na 3 lokality: hlavnú – Dedovku, strednú Margušku a lokalitu Lalíky. Každá z lokalít je obsluhovaná lanovou dráhou. Zjazdové trate v celkovej dĺžke 14 km sú technicky zasnežované a pravidelne upravované, v lokalite Dedovka i s možnosťou večerného lyžovania. Svojou dĺžkou, obtiažnosťou a terénom sú vhodné pre všetky kategórie lyžiarov. Okrem lyžovania ponúka stredisko i celý rad ďalších zimných aktivít a atrakcií ako bobovú dráhu v dĺžke 1300 m, snowboardový park, lyžiarske bežecké trasy a zimnú turistiku v okolí. Jazdiť tu môžeme denne od 8:30 – 16:00 hod. Podmienky pre lyžovanie sú momentálne veľmi dobré, stredisko hlási 30 cm snehu.

Winter Park MARTINKY

35,4 km od Žiliny

Lyžiarske stredisko winter park Martinky sa nachádza v Malej Fatre, priamo nad okresným mestom Martin, od ktorého je vzdialené 18 km. Stredisko je známe výbornými snehovými podmienkami, ktoré však zaisťuje i systém technického zasnežovania na hlavnej zjazdovke. Zjazdovky na Martinkách sú vhodné pre všetky kategórie lyžiarov, ich celková dĺžka dosahuje 7 890 m, pričom celková hodinová prepravná kapacita strediska je 6 120 osôb. Prepravu lyžiarov zabezpečuje 5 vlekov a 6-sedačková lanová dráha.. Zjazdovky sú denne upravované. Lyžiarske stredisko je nám k dispozícii od 8:30 – do 15.30 hod. V prevádzke je sú momentálne všetky vleky aj lanovka. Stredisko hlási veľmi dobré snehové podmienky, a to snehovú pokrývku vo výške 55 cm.

Foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie