Michal Demjanovič Rôzne

Za krásami netreba cestovať cez pol sveta: 5 dedín pri Žiline, ktoré by mal poznať každý!

Majú čo ponúknuť a možno ste v nich ešte ani neboli. Zoznámte sa bližšie s piatimi dedinami, ktoré stoja za návštevu a môžu dostať aj vás.

Ilustračný obrázok k článku Za krásami netreba cestovať cez pol sveta: 5 dedín pri Žiline, ktoré by mal poznať každý!
Zdroj: TASR

Lietava

Dedina Lietava sa nachádza 11 km od Žiliny. Nad obcou sa týčia zrúcaniny jedného z najrozsiahlejších hradov na Slovensku – hradu Lietava, ktorý je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Hrad bol pravdepodobne postavený Matúšom Čákom Trenčanským v čase, kedy vznikali aj iné okolité hrady v snahe ochrániť ľud a majetky pred pustošiacimi Tatármi. Pyšne sa vypína nad krajinou a je z neho nádherný výhľad do okolia.

Teplička nad Váhom

Obec známa predovšetkým kvôli tomu, že v jej blízkosti vyrástla továreň automobilky KIA. No málokto vie, že dedina v sebe skrýva kaštieľ z konca 16. storočia. Je významný najmä z historického a umeleckého hľadiska. Kaštieľ sa spája s menom významnej historickej postavy Žofie Bosniakovej, o ktorej vzniklo veľa legiend. Je to jednoznačne najväčšia atrakcia dediny a rozhodne stojí za návštevu.

Gbeľany

Pozornosť si zaslúži aj obec Gbeľany. Ak máte radi kaštiele, tak ste na správnom mieste. V tejto dedine sa totiž nachádzajú až dva. Jeden z nich nedávno prešiel veľkou rekonštrukciou a zmenil sa na hotel. Chateau Gbeľany je kaštieľ, ktorý spĺňa viaceré účely a priania rôznych skupín hostí. Vďaka dômyselnej rekonštrukcií si kaštieľ zachoval historické a umelecké hodnoty. Ten druhý na rekonštrukciu ešte len čaká.

Terchová

Len málokto zo Žiliny nebol osobne v Terchovej. Táto dedina je najznámejšou a turistický najnavštevovanejšou dedinou v Žilinskom kraji. Obec žije najmä z cestovného ruchu. V obci sa koná mnoho kultúrnych podujatí, z ktorých najznámejším sú „Jánošíkovské dni“. Obec je tiež známa kvôli folklóru a terchovská muzika je od roku 2013 na zozname svetového ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Novinkou v obci je 30 m vysoká rozhľadňa, ktorá sa postavila v roku 2015.

Strečno

Ak cestujete autom zo Žiliny na východ. určite poznáte túto obec. Známe je, že za obcou sa často tvoria dlhé kolóny automobilov a autobusov. Najväčšou zaujímavosťou v obci je však kultúrna pamiatka, Hrad Strečno z obdobia gotiky. Menej známou je pamätník francúzskych partizánov na kopci Zvonica, ktorý bol postavený v roku 1956 pri príležitosti 12. výročia SNP.

Čítajte tiež:

FOTO: Oči Žilinčanov teší NOVINKA: Zanedbaný podchod si zobral do parády umelec

Víkendový PREHĽAD pre Žilinčanov. O akcie na voľné dni nebude núdza

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM