Ilustračný obrázok k článku Fotograf Janči (25): Čo môže byť krajšie ako fotenie pri Súľovských skalách?
Zdroj: Foto: Ján Rabara

Fotograf Janči (25): Čo môže byť krajšie ako fotenie pri Súľovských skalách?

Snáď každý mladomanželský pár chce mať tie najkrajšie fotky zo svojej svadby. Ján Rábara je mladý fotograf, ktorý už veľa krát dostal dôveru párov, aby zachytil ich najkrajší deň svojím fotoaparátom.

Michal Demjanovič Rôzne
Michal Demjanovič Rôzne

Fotograf Janči (25): Čo môže byť krajšie ako fotenie pri Súľovských skalách?

Snáď každý mladomanželský pár chce mať tie najkrajšie fotky zo svojej svadby. Ján Rábara je mladý fotograf, ktorý už veľa krát dostal dôveru párov, aby zachytil ich najkrajší deň svojím fotoaparátom.

Ilustračný obrázok k článku Fotograf Janči (25): Čo môže byť krajšie ako fotenie pri Súľovských skalách?
Zdroj: Foto: Ján Rabara

Ján Rábara má 25 rokov a pochádza z Bytče. Študoval na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave odbor učiteľstvo telesnej výchovy a geografie. Fotí viac ako štyri roky, z toho profesionálne od roku 2015. Za ten čas sa svadby stali jeho srdcovkou. Hovorí, že to je tým, že svadobný deň je celý o momentoch, ktoré sa už viac nezopakujú a on dostal dôveru, aby tie momenty zachytil. V rozhovore tiež prezradil, aké vtipné momenty zažil pri fotení ako aj to, čo pre neho znamená fotografia.

Ako si sa dostal k foteniu a ako dlho fotíš?

K fotografovaniu som sa dostal počas štúdia na vysokej škole sledovaním iných fotografov, či už slovenských alebo zahraničných. Veľa prác ma oslovilo a chcel som aj svoje nápady a myšlienky zachytiť formou fotografie. Kúpil som si prvý fotoaparát a začal najskôr fotografovať úplne všetko. Som samouk a veľa vecí som bol nútený sa naučiť sám, keď som sa chcel zlepšovať, či už formou videí, alebo rád od kamarátov.

Všetko to čo som sa naučil, som aplikoval dennodenne v praxi. Časom som svoje objekty začal selektovať až som sa dostal k fotografovaniu portrétov a všetko ostatné, ako napríklad krajinky sa stalo už len hobby. Samozrejme vždy keď môžem, rád vybehnem na hory niečo odfotiť. Fotografovaniu sa venujem momentálne viac ako 4 roky, ale profesionálne od roku 2015.

Čo najradšej zachytávaš cez hľadáčik fotoaparátu?

Najradšej fotografujem ľudí, konkrétne portréty. Svadby sa stali za tú dobu čo ich fotografujem mojou srdcovkou. Asi to bude tým, že svadobný deň je celý o momentoch, ktoré sa už viac nezopakujú a ja som človekom, ktorý dostal dôveru ľudí, aby som tieto ich neopakovateľné momenty zachytil. Každá zo svadieb má naozaj čo do seba, od ranných príprav až po zábavu, ktorá trvá do rána.

Najviac mám na celom dni rád asi svadobné portréty. Tam sa väčšinou vždy s každým párom viac zblížim, lebo počas svadobného dňa, nie je moc čas na „pokec“. Pri svadobnom portréte sa vždy nasmejeme a verím, že každý si z neho uchová pár nezabudnuteľných momentov, ktoré stáli za to. Od šliapania po mokrej, popršanej hore, cez lezenie po skalách, alebo stromoch.

Na aké najnetradičnejšie fotenie si spomínaš?

Po pravde si ani nespomínam na nejaké netradičné fotenie. Práve naopak. Pred nedávnom ma oslovilo veľmi tradičné fotenie dievčat, sestier Bacmaňákových – heligonkáriek z Kysúc. Prišli oblečené v tradičných krojoch s novými heligónkami z dielne pána Miroslava Adameho. Toto fotenie som si naozaj užil. Fotili sme v prostredí Súľovských skál pri západe slnka. Čo môže byť krajšie?!

Si ochotný kvôli dobrej fotke, podstúpiť nejaké riziko?

Tak samozrejme záleží, aké veľké riziko by to bolo, ale svadobné páry, ktoré som už fotil a videli ma pri fotení určite môžu potvrdiť, že na niektorých miestach, kde fotíme je to naozaj o zuby, vtedy viem, že to stojí za to a naozaj ma to baví. Trocha adrenalínu nezaškodí :)

Vieš povedať nejaký kuriózny alebo vtipný moment z fotenia ?

Myslím, že tých vtipných momentov sa vyskytlo za tú dobu, čo fotím svadby dosť veľa. Najviac mi asi teraz utkvel v pamäti moment z pred pár týždňov, kedy nevesta pri hádzaní kytice, hodila kyticu nie za seba ale o strop a padla kolmo na zem. Bol to naozaj úsmevný moment. Taktiež už sa vyskytli na svadbe nejaké žiadosti o ruku a mnoho ďalších.

Pri fotení svadobných fotografií sa vždy vyskytne kopu vtipných momentov. Napríklad zapichnutie lodičky v blate, v horšom prípade obe :D Zablatenie, natrhnutie šiat, alebo vyháňanie rôzneho druhu hmyzu z popod niekoľkých vrstiev svadobných šiat… Je toho veľa, no najviac vtipné to príde v danom okamihu a v slede udalostí.

Čo pre teba znamená fotografia?

Fotografia znamená pre mňa veľa. Stala sa súčasťou mňa. Čo môže byť krajšie ako zachytenie živých okamihov či už svadobného dňa, detskej radosti, alebo čohokoľvek iného?! Najviac ma teší a napĺňa, keď vidím spätnú väzbu od ľudí na výsledok mojej práce. Spätná väzba ma posúva vpred a motivuje ma robiť svoju prácu čo najlepšie.

Máš nejakú fotku na ktorú si extra hrdý?

Keď som začal fotografovať, tak som mal jednu fotografiu, ktorá ma tak posunula vpred a mala úspech u ľudí. Bol to portrét vo vode s odrazom od hladiny. Postupom času som začal fotografie vnímať inak. Po pravde ani nemám extra fotografiu. Vždy si z každého fotenia odnášam minimálne jednu fotografiu, na ktorú keď sa pozriem už na displeji pri fotení, ide z nej naozaj skvelá emócia.

Ale nie je to len pri portrétnych fotografiách. Sú to napríklad aj krajinky, pretože keď sa pozriem čo všetko je za tým, aby som si odfotil jednu peknú krajinku. Ráno o 2–3 hodine vyraziť vyšlapať kopec a čakať na východ slnka, ktorý možno uvidím a možno nie, je to ale fascinujúce a vždy to čakanie stojí za to. Preto postupom času vnímam každé fotenie ako „extra“, pretože ním naozaj aj je.

Ktoré miesta v Žiline alebo jej okolí považuješ za najatraktívnejšie pre fotografa?

Človek by povedal, že je to Budatín, ale tomu sa snažím vyhýbať po celý rok. Je to len pre prípad núdze. Atraktívnych miest v okolí Žiliny je dosť veľa. Každé má niečo do seba, no neviem ani povedať konkrétne, ktoré považujem za najatraktívnejšie.

S akými ľuďmi sa ti spolupracuje najlepšie?

Po pravde najradšej pracujem úplne sám. Môžem sa realizovať a vymýšľať a nie som nikým obmedzovaný. Ale samozrejme sú v mojom okolí napríklad kameramani, s ktorými sa mi pracuje super a odporúčam ich.

Máš nejaký cieľ, ktorý by si chcel ako fotograf dosiahnuť?

Mám len také krátkodobé ciele, ktoré sa snažím naplniť. V podstate som ešte stále na začiatku.

Jeden z cieľov, ktorý by som chcel dosiahnuť, je patriť k tým najkvalitnejším svadobným fotografom, ktorých na Slovensku máme. Ale to je ešte dlhá cesta predo mnou.

Máš nejaký vzor, ktorý nasleduješ alebo, ktorý ťa inšpiroval?

Mal som viacero vzorov – fotografov, ktorých práca sa mi páčila. Momentálne sa snažím ísť vlastnou cestou a inšpirácie prichádzajú samé v momente, keď začnem fotiť. Dosť veľký podiel majú na tom aj samotní ľudia a prostredie, v ktorom fotím.

Čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Momentálne ani neviem čo je voľný čas, ale keď si ho nájdem, rád chodím na hory, športujem, cestujem a stretávam sa s kamarátmi :).

Čítajte tiež:

FOTO: Mladý žilinský fotograf Matej (20): Najradšej fotím to z čoho vyžaruje život

Španiel José (23) žijúci v Žiline otvorene o Slovákoch: Ide z nich negatívna nálada, ale…

FOTO: Svadobné fotky Jána Rabaru
24
Galéria
Zdroj: Foto: Ján Rabara
Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie