Igor Petrík Správy

Jedna z naj pamiatok v okolí Žiliny opäť otvorí brány: Na Strečne odštartuje sezóna

Už zakrátko otvorí sezónu jedna z najznámejších pamiatok v okolí Žiliny, hrad Strečno a zároveň aj stredoveká dedina Paseka. Pre návštevníkov sú pripravené zaujímavé podujatia, nebudú chýbať delostrelci či drevený kolotoč.

Ilustračný obrázok k článku Jedna z naj pamiatok v okolí Žiliny opäť otvorí brány: Na Strečne odštartuje sezóna
Zdroj: TASR

Na 1. mája, tak ako každý rok, pripravilo Považské múzeum v Žiline slávnostné otvorenie sezóny na hrade Strečno. Od vlaňajška začína týmto dátumom aj sezóna v stredovekej dedine Paseka. Informovala Michaela Koláriková, marketingová pracovníčka múzea.

„Návštevníci sa v deň slávnostného otvorenia dozvedia niečo nové zo života Žofie Bosniakovej, ochutnajú jedlo stredovekej kuchyne, vo folklórnom pásme si pozrú vystúpenie FS Górolicki, pripravené sú ukážky streľby, minikoncerty a lukostreľba,“ priblížila.

„Divadelné scénky zo života Žofie Bosniakovej budú v podaní divadelnej skupiny ORLUS, stredovekú kuchyňu s možnosťou ochutnávky stredovekých jedál a lukostreľbu pripraví Cech Terra de Selinan, delostrelci z Klubu vojenskej histórie Taranis predvedú ukážky streľby z ľahkého poľného dela a v kaplnke sme naplánovali minikoncerty pre každého návštevníka. V areáli hradu bude predaj drevených hračiek a pre najmenších drevený kolotoč,“ doplnila Katarína Repáňová, správkyňa hradu Strečno.

Na Paseke v podhradí začne o 13. hodine vystúpenie folklórnej skupiny Hájovček zo Strečna a v rámci cezhraničnej spolupráce vystúpi Folklórny súbor Górolicki z obce Ślemień, s ktorou Žilinská župa realizovala projekt Ślemień a Strečno na spoločnej ceste cez minulosť do budúcnosti“ cez Program cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007–2013.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie