Kultúra

FOTO: Na Oravskom hrade otvorili letnú turistickú sezónu. Na čo sa môžete tešiť?

Hlavná letná turistická sezóna na Oravskom hrade v Oravskom Podzámku odštartovala v sobotu.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Na Oravskom hrade otvorili letnú turistickú sezónu. Na čo sa môžete tešiť?
4
Galéria
Zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Pre turistov pripravili individuálnu historickú prehliadku, na jednotlivých stanovištiach ľudí navigovali lektori v dobových kostýmoch. V úvode sezóny návštevníkov hradu čakalo aj malé hudobné prekvapenie – vypočuli si dobovú hudbu. Pre TASR to uviedla Miroslava Murínová z oddelenia marketingu Oravského múzea.

Museli zrušiť slávnosti

„Aj tento rok sme pre pandémiu museli zrušiť Thurzove slávnosti, ktoré pravidelne organizujeme pri príležitosti otvorenia letnej turistickej sezóny na Oravskom hrade. Podujatie bolo veľmi obľúbené a má dlhoročnú tradíciu, počas dvoch dní Oravský hrad navštívilo viac ako 3500 návštevníkov. Verím, že sa postupne budeme môcť vrátiť k sprievodným podujatiam, ktoré obohatia klasické historické prehliadky,“ povedala riaditeľka správcovského Oravského múzea Mária Jagnešáková.

Ako dodala Murínová, dopoludnia hrad navštívilo asi 80 ľudí. Od soboty sú pre návštevníkov sprístupnené všetky okruhy s výnimkou Thurzovho poschodia.

Bez sprievodcu

Turisti si môžu prejsť hrad vlastným tempom a individuálne (bez sprievodcu). Pri pokladni si do mobilného telefónu môžu zadarmo stiahnuť aplikáciu „Oravský hrad audioguide“. V areáli sú umiestnené informačné tabule, na ktorých sa nachádza orientačný bod pre audio nahrávku, fotografie aj informačný text.

„Podmienkou pre vstup do hradu je negatívny test, počas prehliadky musí mať návštevník prekryté horné dýchacie cesty a dodržiavať dvojmetrové odstupy. Ľudí púšťame v intervaloch každých päť až desať minút v závislosti od ich príchodu, aby sa nezhromažďovali na jednom mieste. Nechýba dezinfekcia rúk,“ spresnila pracovníčka oddelenia marketingu.

Radi cestujete?

Na Oravskom hrade otvorili letnú turistickú sezónu
4
Galéria
Zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM