Zuzana Gadušová Samospráva

Boj proti veľkej vode v Žiline už má jasné kontúry: Toto nariadili ministrovi!

Vodné toky v okolí Žiliny budú vyregulované na prietokové pomery, ktoré zvládnu aj 50-ročnú vodu. Dokonca až minister životného prostredia SR bude riešiť ich reguláciu. Tieto toky už narobili mestu aj občanom poriadnu šarapatu.

Ilustračný obrázok k článku Boj proti veľkej vode v Žiline už má jasné kontúry: Toto nariadili ministrovi!
Zdroj: TASR

Pred pár dňami sme vám priniesli informácie o problémoch s veľkou vodou v Žiline. Pripomeňme si nedávnu udalosť, keď 21. júla 2014 sa popoludní cez mesto Žilina prehnala intenzívna búrka so silným vetrom a zrážkami, ktoré spôsobili mnohé škody na majetku občanov a samosprávy. Prírodný živel postihol hlavne mestskú časť Brodno, kde boli poškodené mestské komunikácie, zaplavené ulice a obydlia občanov v dôsledku zvýšenia tokov miestnych potokov. Táto povodeň potvrdila, že vyriešenie vodného toku Brodnianka je opodstatnené.

Úprava potokov

Ministrovi životného prostredia bolo uložené zabezpečiť ochranu mesta Žilina a jeho obyvateľov pred povodňami úpravou potoka Brodnianka a aj Bytčického potoka, ktorý tiež robí veľkú šarapatu. V správe Slovenského vodohospodárskeho podniku š.p. sa má ukončiť úprava tokov s termínom do 31.12.2015. Štát ako vlastník vodného toku a zároveň gestor koncepčného prístupu v ochrane pred povodňami konečne urobil reálny krok k skutočnej ochrane obyvateľov.

Toto nariadila vláda ministrovi životného prostredia:

  • zabezpečiť ochranu mesta Žilina a jeho obyvateľov pred povodňami úpravou potoka Brodnianka a Bytčického potoka v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku – do 31. 12. 2015,
  • vyčleniť finančné prostriedky na realizáciu celej stavby Žilina – Trnové, Trnovka a Breznický potok, úprava potokov z dôvodu zvýšenia bezpečnosti účastníkov dopravy a chodcov na kritickom úseku dopravy v Žiline, mestská časť Trnové – do 31. 12. 2016,
  • začať s prípravou projektu a následnou realizáciou stavby suchých poldrov v Trnovom na potoku Trnovka a na Solinkách na potoku Všivák z dôvodu ochrany mesta Žilina a jeho obyvateľov pred povodňami – do 30. 1. 2017.

Pre obyvateľov Žiliny a dotknutých mestských častí zvlášť je najpodstatnejším odkazom to, že s dlhodobé úsilie a žiadosti až na najvyššej úrovni prinesú svoje ovocie.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie