Tlačové správy

Zvoľte správny materiál pre vašu záhradnú stavbu

Čaro záhradných stavieb už objavili mnohí (nielen) záhradkári. Záhradný altánok či záhradný domček prinášajú mnoho výhod. Uľahčujú a spríjemňujú čas strávený v záhrade. Výber tej správnej záhradnej stavby sa začína výberom materiálu.

Ilustračný obrázok k článku Zvoľte správny materiál pre vašu záhradnú stavbu
Zdroj: www.canva.com

Chceli by ste si aj vy zaobstarať záhradnú stavbu? Premýšľate však, akú si vybrať a na čo sa pri výbere zamerať? V tomto článku nájdete odpoveď na otázku, aké sú najčastejšie záhradné stavby, ako vám dokážu pomôcť ale najmä, na aké materiály sa pri záhradných stavbách zamerať.

Záhradné stavby už dávno nie sú len účelovými stavbami bez nejakej estetickej hodnoty. Sú neuveriteľne praktickými doplnkami, ktoré tiež esteticky dopĺňajú váš domov, respektíve jeho exteriér. 

Akú záhradnú stavbu si vybrať?

Medzi najčastejšie záhradné stavby patrí záhradný domček, záhradný altánok ale aj záhradná chatka či prístrešok. Existuje medzi nimi však niekoľko rozdielov. Záhradný domček skvelo slúži ako miesto na uskladnenie záhradných potrieb, náradia či iných predmetov. Má výhodu v tom, že je uzatvárateľný a tak sú predmety chránené pred počasím ale aj odcudzením. Záhradný domček na náradie sa hodí pre tých, ktorí sa venujú pestovaniu a starostlivosti o záhradu. Potom existujú záhradné domčeky určené na rekreáciu a oddych. Poskytujú miesto, na ktorom môžete tráviť voľný čas na záhrade, prípadne aj prenocovať. Záhradný domček má výhodu v tom, že sa dá zatepliť, čím si môžete predĺžiť jeho využívanie na všetky ročné obdobia. Záhradný altánok je zas skvelou voľbou, ak si chcete na záhrade vytvoriť príjemné posedenie, vhodné na stretnutia s rodinou či priateľmi, záhradné grilovačky či oslavy. Záhradný altánok je jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich záhradných štruktúr. Jeho výskyt nie je obmedzený len na záhrady, ale skvelo sa hodí aj do rekreačných oblastí. Väčšina záhradných altánkov má otvorenú konštrukciu, no v mnohých prípadoch sa dajú navyše doplniť jeho steny. Prípadne si môžete rovno vybrať uzatvárateľný záhradný altánok. Záhradná chatka je o čosi väčšou záhradnou konštrukciou a hodí sa v prípade, že si chcete vytvoriť aj miesto na prenocovanie. Napríklad v záhradkárskej oblasti, kde môžete stráviť celé leto a popri starostlivosti o záhradu si tak užívať relax a voľný čas. Záhradný prístrešok sa hodí, podobne ako altánok, na vytvorenie záhradného posedenia, avšak častejšie sa využíva ako prístrešok na auto.

Materiál pre záhradnú stavbu

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek záhradnú stavbu, existuje niekoľko faktorov, ktoré je dôležité pri výbere zvážiť. Najdôležitejším z nich je však materiál, ktorý na jej stavbu použijete či bol použitý (v prípade kúpy montovanej záhradnej stavby). Vzhľadom na faktory, ako je cena, trvanlivosť a počasie, je výber správneho materiálu viac než kľúčový, ak si chcete výhody svojej záhradnej stavby užívať čo najdlhšie.

Najčastejším materiálom na výstavbu záhradných stavieb je drevo. Nie je tomu tak náhodou. Drevo je obľúbeným materiálom do exteriéru práve pre jeho vzhľad a spojenie s prírodou. Dodáva harmonický dojem a zvyšuje tiež estetickú hodnotu záhradnej stavby ale aj celého prostredia. Oproti ostatným stavebným materiálom je však drevo omnoho citlivejšie na poveternostné podmienky. Drevo je samo o sebe organický materiál, a tak jeho reakcie na počasie sú normálnou záležitosťou. Nemusíte sa však obávať, výberom správneho druhu dreva a správnou starostlivosťou dokážete vašej drevenej záhradnej stavbe zabezpečiť životnosť aj niekoľko desiatok rokov. V niektorých prípadoch dokážu mať záhradné stavby životnosť dokonca aj sto rokov.

Druhy dreva pre záhradné stavby

Aké drevo sa teda najviac hodí na výstavbu záhradných stavieb? Drevo, ktoré sa všeobecne využíva v záhrade (či už na záhradné stavby, záhradný nábytok alebo iné prvky) môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Prvou je pôvodné drevo, kde zaraďujeme napríklad borovicu, smrek, či smrekovec a druhou exotické drevo, ako napríklad tík, bambus či pas. Najobľúbenejším drevom na výrobu záhradných stavieb je pôvodné drevo, a to najmä borovica či smrek. Tieto druhy dreva majú vyššiu pórovitosť, čo súvisí s ich citlivosťou na vlhkosť. To však nemusí byť problémom. Odolnosť a životnosť smrekového či borovicového dreva môžete dosiahnuť impregnáciou a pravidelnou starostlivosťou. Impregnácia chráni drevo pred napadnutím drevokazným hmyzom, biologickou koróziou či plesňami. Najviac vytrvalé pôvodné druhy dreva sú smrekovec, jaseň, akácia a dub, no dreviny ako dub a buk sa do záhrady neodporúčajú, pretože sú až príliš náchylné na vlhkosť a tým pádom aj na deformácie.

Borovica a smrek

Borovicové drevo sa vyznačuje bielou a žltou farbou. Dá sa ľahko farbiť lakmi či moridlami, a tak dokážete získať požadovanú farbu. Má dobré trvanlivé vlastnosti a bonusom je jeho živicová vôňa. Obsah živice je v borovicovom dreve pomerne vysoký, a tak je odolnejšie voči vlhkosti. Má univerzálne využitie, no najčastejšie sa používa na výrobu záhradných stavieb. Smrekové drevo je o čosi menej nasýtené živicou ako borovicové a je tiež o čosi mäkšie. To však platí pre pôvodný (tuzemský) smrek. Výnimkou je severský smrek, často nazývaný aj škandinávsky či sibírsky. Rastie v drsnejšom podnebí, a tým pádom je aj tvrdší. Na výrobu záhradných stavieb sa preto viac hodí severský smrek, ktorý je odolnejší voči poveternostným vplyvom. 

Formy dreva na konštrukciu záhradných stavieb

Okrem jednotlivých druhov drevín sa pri výbere materiálu pre vašu záhradnú stavbu môžete stretnúť aj s jednotlivými formami, v akých je drevo dostupné. Najčastejšie ide o guľatinu, certifikované stavebné drevo (rezivo) alebo surové hranoly. Guľatina je pevným materiálom, ktorý sa ideálne hodí na výstavbu mohutnejších stavieb, ako je napríklad drevená chata či zrub. Dá sa však využiť aj na výstavbu altánku či akýchkoľvek iných záhradných stavieb. Stavebné drevo (rezivo) je vhodné na stavbu akýchkoľvek konštrukcií, ako je drevodom či záhradné drevené stavby. Je zvyčajne spracované priamo na mieru, je suché a napustené ochrannými látkami, ktoré mu zabezpečujú dlhú trvácnosť. Medzi takéto stavebné rezivo patria napríklad dosky, fošne, late či hranoly. Surové hranoly môžete využiť na výstavbu záhradných altánkov. Výhodou je, že si ho môžete natrieť ľubovoľnou farbou a prispôsobiť tak vzhľad vášho záhradného altánku. Odporúča sa zabezpečiť si hobľované hranoly a následne ich natrieť lazúrou aspoň v troch vrstvách. 

Záhradné stavby nemusia byť nevyhnutne vyrobené len z dreva. Existuje mnoho ďalších variantov či kombinácií. Napríklad, v poslednom období je moderná kombinácia dreva a skla, napríklad pri uzatvárateľných altánkoch. Záhradné stavby sa však tiež dajú vyrobiť aj z materiálov, ako je kov či plast, prípadne vybudovať murované záhradné stavby. Preferencie v materiáloch závisia samozrejme od voľby majiteľa, ceny a možností. Osvedčeným materiálom je však práve spomínané drevo, ktoré pri správnej starostlivosti zabezpečí dlhú trvácnosť záhradnej stavby a navyše ponúka estetické benefity.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: mojaltanok.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM