Rôzne

Žilinská firma vyšla s originálnou apkou na MHD: Testovať sa bude v Košiciach

Aplikácia spája a bez obmedzení naviguje cestujúcich MHD a prímestskou autobusovou dopravou. Prevádzkovatelia pripravujú aj zapojenie železničnej a diaľkovej dopravy.

Ilustračný obrázok k článku Žilinská firma vyšla s originálnou apkou na MHD: Testovať sa bude v Košiciach
Zdroj: TASR

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) dnes predstavil mobilnú aplikáciu Ubian. Košičania tak môžu podľa hovorkyne podniku Michaely Karaffovej ako prví na Slovensku otestovať kombináciu moderných technológií a pohodlného cestovania, ktorú im prináša DPMK a spoločnosť TransData Žilina.

„Aplikácia pomáha cestujúcim, ktorí využívajú verejnú dopravu. Stačí mobilný telefón alebo tablet a z miesta, na ktorom sa cestujúci nachádza, si dokáže nájsť informácie o doprave do cieľa svojej cesty,“ vysvetlil generálny riaditeľ DPMK Richard Majza.

Aktuálne aplikácia podľa jeho slov spája a bez obmedzení naviguje cestujúcich mestskou hromadnou dopravou a prímestskou autobusovou dopravou, ktoré sú najviac využívanými typmi verejnej dopravy. V krátkom čase pripravujú prevádzkovatelia aj zapojenie železničnej a diaľkovej dopravy.

„Plánujeme do budúcna kumulovať funkcie v tejto aplikácii, ktoré by v budúcnosti umožnili aj zakupovať a registrovať cestovné lístky,“ povedal Majza.

Zdroj: TASR

Samotná obsluha mobilnej aplikácie Ubian je podľa Karaffovej jednoduchá. „Do vyhľadávacieho riadku vo vrchnej časti displeja cestujúci napíše, kam sa chce dostať a aplikácia mu postupne ponúkne návrhy na cieľové zastávky. Na zobrazenej mape vidí svoju polohu, zastávky na ním zvolenej trase a prestupové stanice na ďalšie spoje. Užívatelia aplikácie si môžu skontrolovať aj aktuálnu polohu spojov a dostanú informácie o ich meškaní. Medzi výhody aplikácie patrí napr. aj upozornenie počas cestovania na zastávku, kde je potrebné vystúpiť alebo prestúpiť na ďalší spoj. Ak cestujúci zmešká, aplikácia mu navrhne ďalšie vhodné spoje,“ vysvetlila Karaffová.

Ubian dokáže vyhľadávať cieľové zastávky a navigovať aj bez pripojenia na internet. Podľa Karaffovej s online pripojením môže cestujúci využívať rozšírené množstvo funkcií, „napríklad zobrazenie máp, zastávok a polohy vozidiel na mape, vyhľadanie konkrétnej adresy, meškanie spojov a iné. Pri pravidelnom používaní majú užívatelia možnosť vytvoriť si zoznam obľúbených spojov, liniek či zastávok,“ vysvetlila.

V súčasnosti prebieha testovacia prevádzka aplikácie, užívatelia už majú možnosť využívať jej služby a zároveň posielať pripomienky a nápady na zlepšenie.

„Som rád, že metropola východného Slovenska je prvým zo slovenských miest, v ktorom novú mobilnú aplikáciu Ubian verejne prezentovali. Aplikácia výrazne zjednodušuje cestovanie verejnou dopravou a aj vďaka nej by Košičania mohli objaviť výhody MHD. Na akékoľvek miesto v našom meste sa totiž dostanú jednoducho a rýchlo aj bez auta. Ak ho nechajú doma, pomôžu životnému prostrediu, preťaženým košickým cestám a v konečnom dôsledku aj vlastnému zdraviu,“ povedal primátor Košíc Richard Raši.

Aplikácia funguje pre mobilné zariadenia so systémom Android a je voľne stiahnuteľná cez Google Play. Všetky potrebné informácie sú zverejnené na www.ubian.sk.

Čítajte tiež:

Ťahák pre návštevy, ktorý majte radšej po ruke: 7 divov Žiliny

Mesto Žilina sa pripravuje na Pamiatky zosnulých: Ako budú otvorené cintoríny?

Foto: ilustračné

Žilina v OBRAZOCH
15
Galéria
Zdroj: Matej Janík
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM