Ilustračný obrázok k článku Žilinčania sa môžu tešiť: Novinky v Lesoparku Chrasť, FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Žilinčania sa môžu tešiť: Novinky v Lesoparku Chrasť, FOTO

Ako bude ihrisko pre vaše deti vyzerať? Aké pribudnú novinky? Pozrite si viac.

Rôzne
Rôzne

Žilinčania sa môžu tešiť: Novinky v Lesoparku Chrasť, FOTO

Ako bude ihrisko pre vaše deti vyzerať? Aké pribudnú novinky? Pozrite si viac.

Ilustračný obrázok k článku Žilinčania sa môžu tešiť: Novinky v Lesoparku Chrasť, FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Lesopark Chrasť sa nachádza medzi sídliskami Solinky a Vlčince. Z mestskej strany ho ohraničujú ulice Obvodová, Pod Hájom, Veľký diel, Vysokoškolákov a Rosinská cesta. Park predstavuje dôležitú oddychovú zónu a poskytuje rôzne možnosti športového vyžitia a oddychu.

Predmetom riešenia je centrálna časť lesoparku, ktorá je ohradená a predstavuje hlavné zázemie pre všetkých návštevníkov parku. Nachádza sa tu menšia kaviareň s toaletami, Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, postavená na pamiatku Žilinčanov padlých v 1. svetovej vojne a detské ihrisko, ktoré si vyžaduje rekonštrukciu.

Celkové architektonické riešenie

Pri návrhu celkového architektonického riešenia sa vychádzalo predovšetkým z požiadaviek mesta Žilina.

„Návrh časť prvkov odstraňuje, časť rekonštruuje a navrhuje nové. Návrh má prvú a druhú etapu. V prvej etape sú navrhnuté nové herné prvky, návrh posedenia pre školu v prírode, rekonštrukcia chodníkov a rekonštrukcia studničky na pitnú fontánu. V druhej sú navrhnuté lavičky a spevnené plochy pod ne“, informuje mesto Žilina.

V blízkosti Hradu sme na mieste bývalého kolotoča navrhli dvojhojdačku s hniezdom, ktorej dopadová plocha je dlažbou prepojená s dopadovou plochou Hradu. Na tejto ploche sú umiestnené štyri stoly s lavičkami.

Jednou z požiadaviek bolo umiestnenie lanovky a dvoch trampolín.

Lanovku sme umiestnili za existujúce mladé stromy do voľnej plochy v blízkosti vodného zdroja. V tomto priestore sa nenachádzajú iné prvky a je tu dostatok miesta na voľný pohyb a hru detí v okolí lanovky. Trampolíny nahrádzajú nevyužívanú betónovú plochu v tvare Európy, ktorá bude asanovaná.

„Detské ihrisko pre deti do veku 6 rokov bude v priestore, kde sa v súčasnosti nachádza vodný prvok. Teleso vodného prvku bude odstránené, čím vznikne väčšia plocha na umiestnenie herných prvkov,“ dopĺňa hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

V rámci tohto detského ihriska pribudne jedna herná zostava pre najmenšie deti, ďalej dvojhojdačka pre najmenšie deti, drevený domček, preklápacia hojdačka, dve pružinové hojdačky a bezbariérový kolotoč.

Vstup na detské ihrisko je riešený chodníčkom priamo z hlavného chodníka.

Nad ihriskom smerom na sever sme vo voľnej ploche vyhradili miesto pre ležadlá na oddych návštevníkov.

V tesnej blízkosti kaplnky sa v súčasnosti nachádza neupravená výsadba kvetín. Vytvoríme trvalkový záhon s lavičkami.

Na posedenie pre školu v prírode využívame gumový povrch, ktorý zostal po demontáži lanovej pyramídy v severozápadnej časti. Tvorí ho šesť stolov s lavičkami bez operadla.

Ďalšou z požiadaviek bol návrh umiestnenia nových drevených plastík. Sochy budú rozmiestnené pozdĺž hlavného chodníka v približne rovnakých vzdialenostiach.

Petangové ihrisko zostáva zachované, avšak tiež si vyžaduje rekonštrukciu. Zo severnej strany reštaurácie bude vyhradené miesto na základe požiadavky investora priestor pre umiestnenie mobilných toaliet.

Lesopark Chrasť rekonštrukcia
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie