Správy

Žilina bojuje proti výpožičkám pre zábavu: Zdieľané bicykle čakajú zmeny

Bezplatne požičať bicykel si budeme môcť už len na 30 minút. Nová tarifa eliminuje využívanie bicyklov na iný účel ako presun z jedného miesta na druhé.

Ilustračný obrázok k článku Žilina bojuje proti výpožičkám pre zábavu: Zdieľané bicykle čakajú zmeny
Zdroj: Mesto Žilina

Sezónu zdieľaných bicyklov v Žiline spustia vo štvrtok 1. apríla. Zásadnou zmenou je skrátenie výpožičného času z jednej hodiny na polovicu. Informoval o tom hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

Výpožičky pre zábavu

Dôvodom na zmenu časovej tarify, pre ktorú sa rozhodlo mesto spolu s partnerom projektu Nadáciou Kia Motors Slovakia, je zabezpečenie kvality, funkčnosti a udržateľnosti systému. „Podkladom na aktuálne zmeny bola podrobná analýza reálnych dát využívania zdieľaných bicyklov, ktoré poskytol prevádzkovateľ služby spoločnosť Arriva Slovakia za rok 2019,“ uviedol Miškovčík.

„Novou časovou tarifou sa eliminuje využívanie bicyklov na iný účel ako presun z jedného miesta na druhé. Práve tento faktor negatívne ovplyvňuje efektívnosť využívania systému BikeKIA ako celku a v konečnom dôsledku ochudobňuje všetkých používateľov. Výpožičky ‚pre zábavu‘ spôsobujú nedostupnosť služby pre potenciálnych užívateľov. Teda tých, ktorí sa k bicyklu nedostanú len preto, že je práve vypožičaný užívateľom, ktorý ho nevyužíva na presun. Ďalším praktickým dôvodom je množstvo poškodení bicyklov pri nevhodnom zaobchádzaní,“ vysvetlil primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Sankcie

Sankčný systém súvisiaci s nedodržaním časovej tarify sa zásadne nemení. „Poplatok za prekročenie stanovenej 30-minútovej tarify bude naďalej vo výške 20 eur, pričom za každú ďalšiu jednu hodinu bude užívateľovi účtovaný rovnaký poplatok 20 eur, avšak v maximálnej dennej výške 100 eur, ako to bolo doteraz,“ doplnil Miškovčík.

Žilinčania a návštevníci mesta si budú môcť tento rok vypožičať celkom 123 bicyklov, ktoré nájdu na 21 stanovištiach. „Záujemcovia o službu sa môžu bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie BikeKIA dostupnej bezplatne pre Android a iOS. Následne si budú môcť prostredníctvom smartfónu požičať bicykel zo stojana na 30 minút bezplatne. Súčasťou staníc sú stojany na bicykle a informačný panel s popisom systému – návodom na požičanie a vrátenie bicykla. Každý bicykel má zabudovaný GPS lokalizátor,“ dodal hovorca mesta.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aktuality zo Žilinského kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM