Správy

Žilina ako najzadĺženejšie mesto? Hrozí nám ďalší niekoľkomiliónový dlh!

Ešte v roku 2006 Žilina postavila pre manažérov automobilky KIA kórejskú dedinu v Krasňanoch. Ide o bytový komplex, ktorý stál 17 a pol milióna eur. Mesto použilo na výstavbu peniaze požičané od štátu, ktoré však musí do konca roka vrátiť. KIA však che ponúkaný komplex kúpiť za polovičnú cenu.

Ilustračný obrázok k článku Žilina ako najzadĺženejšie mesto? Hrozí nám ďalší niekoľkomiliónový dlh!
Zdroj: Webnoviny.sk

Automobilka má kórejskú dedinu momentálne v prenájme a za jej odkúpenie ( sedem bytoviek a deväť rodinných domov ) ponúka zhruba polovičnú cenu z celkovej sumy 17 a pol milióna eur.

Kórejská dedina za polovicu?

Žilinský primátor Igor Choma považuje ponúkanú sumu za neprijateľnú. „Kia potvrdila záujem, ale chce to kúpiť za polovičnú cenu. Toto je pre nás zatiaľ neprijateľné a budeme musieť rokovať, snažiť sa dohodnúť s Kiou, aby tá cena bola čo najvyššia a aby ten rozdiel, čo musí doplatiť mesto štátu, bol čo najnižší,“ povedal Choma.

Záujem o dokúpenie kórejskej dediny potvrdil aj samotný závod. „Môžem potvrdiť záujem spoločnosti Kia Motors Slovakia o odkúpenie obytného súboru v Krasňanoch, všetko bude samozrejme záležať od podmienok predaja ako aj kúpnej ceny,“ reagoval hovorca automobilky Jozef Bačé.

Na odpredaj bytového komplexu má Žilina čas do konca roka 2014. Ak sa s automobilkou nedohodne, príde na rad verejné obstarávanie. Mestu patrí už v tejto dobe titul najzadĺženejšieho mesta na Slovensku a teraz mu hrozí ďalšie navýšenie dlhu. Predpokladá sa, že reálna trhová cena kórejskej dediny je v súčastnosti o niekoľko miliónov eur nižšia, ako boli náklady pri jej stavbe.

Dedinu dostane ten, kto dá najviac

„Budeme sa snažiť predať celý obytný súbor, to znamená všetky domy, vily, pozemky a športoviská tak, aby sme sa priblížili k tejto sume. A v prípade, že sa k tejto sume nepriblížime, pretože musíme urobiť verejnú obchodnú súťaž, z ktorej môže zrazu vyjsť, že to nebude 17,5 milióna, ale 14 alebo 12 alebo 10 miliónov, vtedy bude problém, pretože rozdiel medzi povedzme tými 12 a 17 miliónmi musí vrátiť mesto, čo ma nesmierne trápi, pretože logicky vzaté, mesto s tým v podstate nemá nič spoločné, dokonca mesto nemá ani príjem z daní z nehnuteľností automobilky, pretože závod Kia nestojí na území mesta,“ povedal primátor Žiliny Igor Choma.

Mesto chce predať dedinu záujemcovi, ktorý príde s najvyššou ponukou. „Samozrejme našou snahou to bude predať jedno komu, len aby sme dostali za ten majetok čo najviac peňazí tak, aby sme tie peniaze kompletne všetky mohli previesť na štát a aby ten rozdiel sumy bol čo najnižší. Aby sme sa v tom najhoršom prípade vedeli s tým ako mesto vysporiadať opäť možno v nejakom časovom období desiatich, pätnástich či dvadsiatich rokov. Takáto splátka mestu reálne hrozí,“ dodal žilinský primátor.

V kórejskej dedine v Krasňanoch by malo bývať približne sto manažérov automobilky Kia. V uzavretom areáli majú okrem siedmich bytoviek a deviatich rodinných domov k dispozícii aj spoločenskú budovu s jedálňou, bazén a športoviská.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM