Správy

ZÁBERY protestného pochodu v uliciach Žiliny: Zamestnanci autobusových firiem si vybojovali vyššie mzdy

V Žiline sa konalo rokovanie, ktorého cieľom bolo dohodnúť navýšenie miezd zamestnancom autobusových spoločností. Rokovanie podporili protestným pochodom cez Žilinu odborári OZ KOVO z celého Slovenska. Zamestnanci môžu mať dôvod na radosť, mzdy im porastú.

Ilustračný obrázok k článku ZÁBERY protestného pochodu v uliciach Žiliny: Zamestnanci autobusových firiem si vybojovali vyššie mzdy
Zdroj: TASR

Odborový zväz (OZ) KOVO a Zväz autobusovej dopravy (ZAD) sa na pondelkovom rokovaní v Žiline dohodli na navýšení tarifnej mzdy o 2,7 % a raste reálnych miezd o 0,5 % v prípade nárastu inflácie. Dohoda sa týka všetkých autobusových firiem na Slovensku, ktoré zabezpečujú verejnú dopravu s viac ako 20 zamestnancami. Po rokovaní o tom informovali predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna a prezident ZAD George Trabelssie.

Rokovanie podporil protestný pochod mestom

Rokovanie podporili protestným pochodom cez Žilinu odborári OZ KOVO z celého Slovenska. „Dohodli sme sa len na vyššej kolektívnej zmluve. Chceme ešte vyjednávať v podnikoch. A naša požiadavka bude ešte jedno percento navyše v jednej aj druhej časti. Aby reálne mzdy išli o niečo vyššie smerom hore. Je to kompromis, nie je to celkom to, čo sme chceli. Verím, že sa dohodneme systémovo, aby ľudia mali pocit, že sú potrební a mzdy im rastú oveľa vyššie, ako len rast nominálnych miezd bez toho, že by nominálna mzda rástla smerom nahor,“ skonštatoval Machyna. Regionálne rozdiely

ZAD presadzoval podľa Trabelssieho od začiatku rokovaní filozofiu vyrovnávania regionálnych rozdielov. „My sme zdedili pred desiatimi rokmi pri privatizácii veľké rozdiely medzi východom a západom v mzdách. Autobus stojí rovnako, oprava stojí rovnako, ale mzdy, ľudská práca je na východe oveľa nižšie hodnotená ako na západe. Preto sme súhlasili s nárastom tarifnej mzdy vo vyšších percentách ako reálnej mzdy. Tento kompromis bol pre nás prijateľný. Aby nenarastalo plošne celé Slovensko, aj tam, kde majú vysoké platy, o veľké percentá,“ uviedol prezident ZAD.

Cestovné sa nezmení

Zdôraznil, že rast miezd nebude mať dosah na zvyšovanie cestovného, pretože mzdy tvoria zhruba 20 % celkových nákladov. „Keď hovoríme v priemere o 0,5 až 1-% náraste, tak je to 0,2 % celkových nákladov. Pre nás bolo podstatné nájsť systémové riešenie. Verím, že budeme pokračovať s vyššími územnými celkami a odborovým zväzom v rámci tripartitných stretnutí, aby sme našli systém na vyrovnanie regionálnych rozdielov v mzdách. Od roku 2007 bol nárast miezd v tomto segmente zhruba 20 až 25 %. Na druhej strane, prvýkrát môže byť táto zmluva rozšírená na celé odvetvie, a tým pádom aj súkromní dopravcovia budú povinní dodržiavať túto mzdovú stupnicu,“ povedal Trabelssie.

OZ KOVO, ktorý zastupuje zhruba 10 000 zamestnancov v autobusovej doprave, pôvodne žiadal rast tarifných miezd o 3,5 % a reálnych miezd o 1 %. „To by bolo ešte 8 – 9 eur navyše k tomu, čo dnes momentálne je,“ uzatvoril Machyna.

Protestný pochod odborárov cez Žilinu
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM