Tlačové správy

Vyše 40 % Slovákov nebolo nikdy u dentálnej hygieničky

Dentálna hygienička je pre nás stále tak trochu „out“. 40 % Slovákov ju ešte nenavštívilo vôbec, a také isté percento ju navštevuje minimálne raz za rok.* Ich návštevnosť sa postupne zvyšuje, no nejde o veľký nárast. V tomto roku to bolo len o 3 % viac ako v minulom.

Ilustračný obrázok k článku Vyše 40 % Slovákov nebolo nikdy u dentálnej hygieničky
Zdroj: TASR

No na druhej strane sme stomatologický puntičkári. Viac než 90 % respondentov ho navštívi minimálne raz za rok.

Aj keď návšteva dentálnej hygieničky nepatrí medzi obľúbené, neznamená to, že o svoje ústa nedbáme. Zuby si čistíme v priemere 5 minút denne, čo je dlhodobý priemer. Tretina opýtaných si ich zvykne čistiť ešte dlhšie. Ako hlavnú pomôcku na čistenie používame zubnú kefku. Takmer 80 % ju dopĺňa ešte inými dentálnymi pomôckami. Najobľúbenejším doplnkom pri starostlivosti o ústnu dutinu je žuvačka bez cukru. Viac než polovica ju žuje denne. Potom nasleduje ústna voda, či medzizubná niť. Medzizubné kefky a dentálne špáradlá majú menšiu obľubu. Žuvačku považujeme za najlepšieho pomocníka aj v prípade, že chceme mať svieži dych.

Žuvačku žujú častejšie ženy, než muži. Preferovaná je tiež medzi ľuďmi v strednom veku od 31 do 45 rokov. Najčastejšie žujeme z vlastného presvedčenia (60 % z opýtaných), no veľký vplyv má i odporučenie odborníkov, či médiá. A viete, kde sa na Slovensku najviac žuje? Na Západnom Slovensku sa žuvačky tešia najväčšej popularite. Zdá sa však, že sme tak trochu národ protikladov, pretože rovnaký počet respondentov odpovedalo, že nežujú vôbec.

Počas celého roka je tu Orbit Klub!

Ak hľadáte odpoveď na otázku týkajúcu sa dentálneho zdravia, môžete zavítať na stránku orbitklub.sk, kde nájdete množstvo praktických informácií a rád od odborníkov. Stránka má i podsekciu poradne, kde na vaše otázky odpovedajú odborníci.

  • Údaje boli získané v júni 2014 počas štvrtého ročníka edukatívnej roadshow Orbit – Zdravý úsmev pre každého, ktorá so svojou pojazdnou ordináciou dentálnej hygieny zastavila na 20 miestach v rámci SR. Prieskumu sa zúčastnilo 6 639 repondentov.
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM