Ľubomír Hudačko Správy

Vrátnu dolinu čaká množstvo práce: Náklady na odstránenie škôd budú minimálne 2 milióny eur

Dva až tri mesiace bude trvať odstraňovanie následkov po silnej búrke a ničivej prívalovej vlne vo Vrátnej doline slovenskému vodohospodárskemu podniku. Náklady dosiahnu minimálne dva milióny eur.

Ilustračný obrázok k článku Vrátnu dolinu čaká množstvo práce: Náklady na odstránenie škôd budú minimálne 2 milióny eur
Zdroj: Policajný zbor SR

Na tlačovej konferencii to v Terchovej povedal štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz.

Potok dajú do pôvodného stavu

SVP, ktorý je podľa štátneho tajomníka MŽP zložkou ministerstva a v popise prác má aj starostlivosť o vodné toky, už začal presúvať ťažkú techniku. „Čakáme ešte na sprejazdnenie niektorých ciest, aby sme sa dostali do maximálnej vzdialenosti od obce Terchová a technika sa dostala až úplne k chate Vrátna. Pričom v intraviláne už vidíte techniku SVP. Pred nami stojí neľahká úloha. Musíme vyčistiť koryto rieky Varínka, ktorá preteká aj obcou, v dĺžke asi päť kilometrov. Toto bude gro prác. Je to potrebné vyčistiť od kameniva a bahna, ktoré sa naplavilo. Samozrejme, budeme rešpektovať lokálne pravidlá, hlavne ide o národný park. Takže tento potok dáme do pôvodného stavu,“ povedal Ferencz.

Generálny riaditeľ SVP Marián Supek zdôraznil, že čistenie tokov priamo v obci má minimalizovať ohrozenie občanov ďalšími zrážkami. „Práce je naozaj veľa. Ten päťkilometrový úsek je totálne rozbitý a našou prvotnou úlohou bude zastabilizovať brehy, aby nedošlo k ďalším zosunom. Potom upratať koryto do pôvodného tvaru a sprietočniť tak, aby malo kapacitu ako pred touto katastrofou. Odhadujeme, že práce naozaj budú trvať minimálne dva, tri mesiace. A myslím si, že rozsah prác je taký obrovský, že číslo 2 milióny eur bude nedostatočné,“ skonštatoval Supek.

Chcú vylúčiť riziká zosuvu

SVP si podľa neho techniku objedná aj u podnikateľov a firiem. „Aby sme naozaj pre občanov Terchovej aspoň psychické bremeno, ktoré tu teraz asi každý znáša, trošku zmiernili. Aby mali trošku pokoja a istoty, že naozaj môžu aj pokojne spávať. Úprava koryta vodného toku v obci je jasná. Ale vyššie je to problematickejšie, lebo sme v národnom parku a je to piaty stupeň ochrany. Tam môžeme naozaj urobiť len úpravy, ktoré sú možné v 5. stupni ochrany. To znamená, prírodný rast koryta, nejaké technické úpravy tam nepredpokladáme,“ doplnil generálny riaditeľ SVP.

Podľa štátneho tajomníka MŽP geológovia analyzujú prvotné dáta zozbierané priamo v teréne, aby vylúčili ďalšie riziká zosuvu. „Analýza prebehne do dvoch dní a už počas víkendu sa budú presúvať praktickí geológovia aj s technikou, aby potvrdili alebo vylúčili riziká ďalšieho zosuvu. Respektíve sa pokúsia navrhnúť nejaké stabilizačné opatrenia do budúcnosti,“ uzatvoril Ferencz.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM