Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  24 °C
Rôzne Správy Video

Veža sa mu stala osudnou: Potrestal rytiera Buriana Boží hnev? VIDEO

Známa žilinská Burianova veža je úzko spätá s povesťou o jej staviteľovi Burianovi Svetlovskom z Vlčnova. Vedeli ste, čo sa s ním stalo?

Ilustračný obrázok k článku Veža sa mu stala osudnou: Potrestal rytiera Buriana Boží hnev? VIDEO
9
Galéria

Burianova veža je jednou s najkrajších pamiatok Žiliny a nájdete ju hneď vedľa Katedrálneho chrámu Najsvätejšej Trojice. Je vysoká 46 metrov a na jej ochodzu sa dostanete po zdolaní 84 schodov. Okrem toho, je jednou z najstarších renesančných zvoníc na Slovensku. Ako nejedna z pamiatok je spájaná z povesťou…

Zbúranie dreveného kostola s kamennými základmi sa vypomstilo rytierovi Burianovi, ktorý dal podľa povesti postaviť na jeho mieste vežu. Pri kontrole stavby spadol z veže a zahynul. Turistická informačná kancelária (TIK) mesta Žilina zaradila povesť z knihy Zuzany Kuglerovej Kliatba kožušníkovej vdovy do podujatia Ožijú povesti?, ktoré ponúka potulky po stopách povestí a legiend o Žiline.

Zdroj: Dnes24.sk

„Renesančnú 46 metrov vysokú Burianovu vežu pripomínajúcu talianske mestské zvonice, takzvané kampanily, postavil v roku 1526 Burian Svetlovský z Vlčnova, richtár mesta Žiliny a zároveň majiteľ hradu Strečno,“ povedala odborná referentka TIK mesta Žilina Zuzana Judáková.

Rytier Burian dostal podľa povesti do daru Žilinský hrad a na jeho najvyššom mieste chcel postaviť vežu, z ktorej by stráže pozorovali okolie. Stál tam však už drevený kostol, v ktorom žil páter Eugénius a nechcel z neho odísť. Ale rytier Burian ho pozval na pohár vína a prikázal zbrojnošom, aby ho zatvorili do temnice.

Eugénius Buriana spoza železných mreží varoval, aby sa nezahrával s Božím hnevom, lebo vežu nedostavia a jej múry ho pochovajú. Ale pyšný rytier nedal na jeho slová a prikázal kostol zbúrať. Chlapi ho do mesiaca zbúrali napriek obave z Božieho hnevu. Na jeho mieste začali murári ihneď stavať vežu s mohutnými základmi, hrubými múrmi a štvorhranným pôdorysom. Pracovali vo dne i v noci. Na vrchole veže dal Burian postaviť ochodzu s arkádami, aby mala stráž dobrý výhľad. Pri kontrole takmer dokončenej stavby na neho však padalo niekoľko tehál, pred ktorými uskočil, padol z výšky na zem a zahynul.

Burianovu vežu neskôr dokončili rytierovi synovia a aby sa vyhli prekliatiu, hneď vedľa nej postavili nový väčší kostol z pevného kameňa.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: TASR