Správy

V Terchovej sedí na peci Jánošík: Prejdite sa novou expozíciou, FOTO a VIDEO

Slávnostné otvorenie Jánošíkových dní sa konalo v osade u Jánošov. Nechýbalo divadlo ani malý Jánošík.

Ilustračný obrázok k článku V Terchovej sedí na peci Jánošík: Prejdite sa novou expozíciou, FOTO a VIDEO
5
Galéria
Zdroj: TASR

Desaťročného Jura Jánošíka, sediaceho na peci, jeho štyroch hrajúcich sa súrodencov a obidvoch rodičov môžu vidieť návštevníci Jánošíkovho domu v osade Jánošovia v Terchovej. Symbolické sprístupnenie Jánošíkovho domu v jeho rodnej osade otvorilo v stredu večer štvordňový program 57. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni.

Stála expozícia Jánošíkovho domu prezentuje podľa šéfdramaturga medzinárodného folklórneho festivalu Petra Cabadaja Jánošíkovu rodinu vo sviatočnom.

„Veľmi sme chceli, aby bol rodinný rozmer expozície takto koncipovaný. Pretože, doteraz v publikáciách a ani vo filmoch nebolo veľa priestoru venovaného rodinnému životu tejto famílie. Expozícia sa nachádza priamo na miestach, kde sa reálny Jánošík pohyboval, kde sa narodil, vyrastal, hrával sa s deckami, kde už v mladosti ochutnal ‚ťažkú robotu‘ na poli s rodičmi. To bolo pre nás ideou, urobiť práve takýto typ expozície,“povedal Cabadaj.

Takmer po päťdesiatich rokoch sa organizátori rozhodli oživiť nápady zakladateľov Jánošíkových dní.

„V šesťdesiatych rokoch minulého storočia chodili do Terchovej herci zo Slovenského národného divadla recitovať a hrávali tu divadelné predstavenia. Vždy horela jánošíkovská vatra, okolo ktorej bolo epicentrum prvých veľkých programov. Tak sme si povedali, že keď prvý raz oficiálne otvárame Jánošíkove dni v rodisku ich patróna, musí tam byť vatra. A pri nej, v súlade s návratom tradície, aj divadelné predstavenie,“ vysvetlil Cabadaj.

Na ôsmich festivalových pódiách 57. ročníka Jánošíkových dní sa do nedele 4. augusta predstaví v 37 programoch takmer 1650 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Ruska a Srbska.

Zdroj: Dnes24.sk
Jánošíkov dom v Terchovej
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM