Soňa Vanovčanová Správy Samospráva

Údržba žilinských ciest po zime: Aktuálne sa asfaltuje v piatich obciach nášho okresu

Po zimnej sezóne začalo veľké jarné upratovanie na cestách v Žilinskom kraji. Okrem Kysúc a Turca prebieha aj údržba žilinských ciest.

Ilustračný obrázok k článku Údržba žilinských ciest po zime: Aktuálne sa asfaltuje v piatich obciach nášho okresu
Zdroj: ŽSK

Každoročne po zimnej údržbe začína Správa ciest ŽSK s čistením ciest. Posypové stroje, či odhŕňače v teréne naplno nahradili zametacie stroje a vysávače. V niektorých okresoch sa začalo s upratovaním vzhľadom na priaznivé počasie už v polovici marca, inde o pár dní neskôr. Čistia sa mosty, odstavné plochy, či odpočívadlá, upravujú sa krajnice ciest. Od nánosov posypového materiálu zo zimnej údržby sa čistia aj autobusové otočky v obciach, ale i križovatky, či odvodňovacie zariadenia (priekopy, rigóly). Likviduje sa opílené krovie a konáre stromov. Predpokladá sa, že sa práce ukončia do konca mesiaca. Informovala o tom hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Martina Remencová.

Na niektorých úsekoch sa dopĺňa zvislé dopravné značenie a opravujú sa výtlky. Postupne sa začína i s veľkoplošnou opravou vozoviek. Niekde sa pokračuje v prácach z minulého roka, inde začínajú nové opravy.

„Aktuálne sa asfaltuje na ceste v obciach Divinka a Divina, v Zástraní, ale aj medzi obcami Terchová a Horná Tižina,“ uviedla Remencová.

Nový asfaltový koberec podľa hovorkyne pribudne na dvoch úsekoch aj medzi Makovom a Čadcou a v obci Čadečka. „Práce začínajú aj na Turci, kde sa bude v týchto dňoch opravovať cesta medzi obcami Háj – Čremošné a potom v obciach Benice-Ležiachov a Slovenské Pravno-Kaľamenová,“ dodala Remencová.

Na rozsiahlejšie opravy ciest a mostov bude župa čerpať financie okrem vlastného rozpočtu a eurofondov aj peniaze z bezúročnej návratnej pôžičky od ministerstva financií. Vláda schválila návratnú pomoc pre Žilinskú župu vo výške 15-miliónov eur na rokovaní tento týždeň.

Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja spravuje takmer 1427 kilometrov ciest druhej a tretej triedy a 786 mostov. Na objednávku Slovenskej správy ciest opravuje a čistí aj niektoré úseky ciest prvej triedy.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM