TOP 10 februárových akcií v Žiline: Zabaví vás La Gioia, Volnij Don aj iní..

Február bude na kultúru bohatý. Vybrali sme pre vás pre inšpiráciu z každého rožku trošku.

Soňa Vanovčanová
Ilustračný obrázok k článku TOP 10 februárových akcií v Žiline: Zabaví vás La Gioia, Volnij Don aj iní..

Divadelné predstavenie Klamstvo

Pondelok, 4. februára, o 19.00 hod., Veľká sála Mestského divadla

Milosrdná lož a nemilosrdná pravda. Dva mantinely, medzi ktorými sa odohráva táto divadelná komédia, a v podstate, aj celý náš život. Manželia Alice a Paul čakajú na večeru svojich dlhoročných známych, manželov Laurence a Michel. Alica je však nesvoja, pretože krátko pred tým zazrela v meste Michela, ako sa bozkával s cudzou ženou, čo ju stavia do morálnej dilemy: urobí svojej priateľke väčšiu službu ak jej to povie, alebo práve naopak, ak jej to zamlčí? Paul sa snaží zľahčiť jej dilemu, pritom sa stavia na stranu nevinného klamstva. Laurence a Michel po večeri odchádzajú, dilema však ostáva a Alica jej má plnú hlavu. Dotlačí Paula k priznaniu ohľadom ich vlastného vzťahu. Podarí sa im nakoniec ohraničiť kde začína lož a kde končí pravda?

Účinkujú: Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Gabriela Škrabáková, Peter Šimun

Koncert kozáckeho chóru

Streda, 6. februára, 19.00 hod., Veľká scéna Domu odborov

Volnij Don – Balalajka 2019

Na jubilejné desiate európske turné, počas ktorého vystúpia na viac ako 40 koncertoch, prinášajú energiu, nezameniteľné vokály, virtuozitu na tradičných ruských hudobných nástrojoch a špecifický humor.

Koncertný program BALALAJKA 2019 prináša známe ruské melódie, tradičné piesne donských kozákov, nových hostí, nové piesne a niekoľko milých prekvapení.

Divadelné predstavenie Úklady a láska

Štvrtok, 7. februára, o 19.00 hod., Veľká sála Mestského divadla

Kolízia vzťahu dvoch mladých ľudí s politickým establishmentom generácie ich rodičov. V Schillerovej dráme naráža ľudská a politická naivita na pragmatickú skutočnosť. Hra zobrazuje tragické vytriezvenie z idealizmu, politickú dezilúziu, s ktorou dnes bojuje časť našej spoločnosti. Našou ambíciou nie je vytvoriť „čítankovú inscenáciu" klasiky, ale v réžii šéfa martinského umeleckého súboru Lukáša Brutovského chceme v hre znovuobjaviť buričský, protestný potenciál, ktorý je vlastný viacerým dielam Friedricha Schillera.

Predstavenie trvá 110 minút bez prestávky

Účinkujú: Ján Kožuch, Tomáš Mischura, František Výrostko, Alena Pajtinková, Marek Geišberg, Michal Gazdík, Ľubomíra Krkošková, Jana Kovalčiková, Klavír: Róbert Mankovecký / Kamila Šimonová

Koncert v Dome umenia Fatra

Štvrtok, 7. februára, o 19.00 hod., Dom umenia Fatra

Lukáš Oravec Quartet feat Danny Grissett & Andy Middleton

 • Pavel Klimashevsky, dirigent
 • Andy Middleton, tenor saxofón, USA
 • Lukáš Oravec, trúbka, krídlovka
 • Danny Grissett, klavír, USA
 • Tomáš Baroš, kontrabas, ČR
 • Marián Ševčík, bicie

autor skladieb: Lukáš Oravec
aranžmány skladieb: Pavel Klimashevsky

Prednáška

Utorok, 12. februára, o 17:00 hod., Rosenfeldov palác

Národná ulica v minulosti

Pokračovanie série prednášok Petra Štanského nás prevedie jednou z najvýznamnejších oblastí mesta: Národnou ulicou.

Galakoncert La Gioia

Štvrtok, 14. február, o 19.00 hod., Veľká scéna Domu odborov

Galakoncert La Gioia v doprovode Simple Lounge Quartet

La GIOIA vznikla v roku 2008. Prezentuje hudobný štýl, pop operu, ktorý spája populárnu hudbu a operný spev. LA GIOIA je zoskupenie troch spevákov, ktorí interpretujú populárne piesne v štýle belcanta.

Repertoár tria tvoria nielen skladby svetovej hudobnej scény, ale najmä pozoruhodné úpravy známych slovenských a českých hitov, ktoré v podaní La Gioia znejú doteraz nepočutým, originálnym spôsobom.

LA GIOIA v preklade z talianskeho jazyka znamená radosť. A práve s radosťou, hispánskym temperamentom a talianskou vášňou prichádza LA GIOIA, aby ponúkla nevšedný a na hudobnej scéne jedinečný hudobný zážitok.

Operný galakoncert

Štvrtok, 14. februára, o 19.00 hod., Dom umenia Fatra

Fašiangový operný galakoncert

 • Rastislav Štúr, dirigent
 • Eva Hornyáková, soprán
 • Miroslav Dvorský, tenor

program:

 • Giuseppe Verdi

Predohra k opere Sila osudu

 • Giacomo Puccini

Gianni Schicchi – ária Lauretty "O mio babbino caro“

 • Pietro Mascagni

Intermezzo z opery Cavalleria rusticana

 • Giacomo Puccini

Madama Butterfly – ária Cio-Cio San „Un bel di vedremo“

 • Giacomo Puccini

Tosca – ária Cavaradossiho „E lucevan le stelle“

 • Georges Bizet

Predohra k opere Carmen

 • Georges Bizet

Carmen – dueto Michaely a Josého „Parle moi d´ma mére…“

 • Gioacchino Rossini

Predohra k opere Barbier zo Sevilly

 • Umberto Giordano

Fedora – ária Lorisa „Amor ti vieta…“

 • Giacomo Puccini

Turandot – ária Liu "Tu che di gel sei cinta“

 • Antonín Dvořák

Rusalka – ária Princa „Vidino divná přesladká“

 • Giuseppe Verdi

Trubadúr – ária Leonory „Tacea la notte placida“

 • Giuseppe Verdi

Predohra k opere La traviata

 • Giuseppe Verdi

La traviata – dueto Violetty a Alfreda „Libiamo…“

Spevácky galakoncert medzinárodne uznávaných sólistov opery SND pod taktovkou obľúbeného slovenského dirigenta Rastislava Štúra

Divadelné predstavenie Umenie vraždy

Sobota, 16. februára, o 19.00 hod., Veľká sála Mestského divadla

Súčasná hra amerického autora Joa DiPietra nás zavedie do výstredného umeleckého sveta, v ktorom je v mene umenia dovolené čokoľvek.

Slávny a excentrický maliar Jack Brooks a jeho elegantná manželka a tiež maliarka Annie sa rozhodnú pozvať na večeru svojho priateľa a obchodníka s umením Vincenta, ktorý nedosahuje želané výsledky. Jeho príchod ale spustí sled mnohých bizarných situácií. V momente, kedy ho Annie požiada o pomoc pri vražde manžela, sa obyčajné pozvanie zmení na nebezpečnú a spletitú hru, ktorá bude niekoho stáť život. Najmä, ak sa do toho zapletie aj mladá slúžka Kate, túžiaca po zelenej karte. Kto sa teda stane vrahom, a čo je hlavné, kto obeťou priam umelecky prepracovanej vraždy?

Komediálny thriller plný zvratov, humoru a nečakaných situácií nie náhodou pripomína detektívku, v ktorej nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Účinkujú: Zuzana Fialová, Roman Poláčik, Jana Kovalčíková,Gregor Hološka

Gitarový koncert

Utorok, 26. februára, o 17.00 hod., Rosenfeldov palác

Gitarový maratón

VI. ročník Gitarového maratónu sa uskutoční tento rok u nás, v hlavnej sále Rosenfeldovho paláca. Fanúšikovia španielskej gitary ale aj jazzových formácií sa môžu tešiť na kvalitné skladby v podaní ocenených umelcov.

Gitarista Mgr. Art. Matúš Medveď, získal v roku 2012 3. miesto a cenu hudobného fondu na súťaži konzervatórií v Bratislave. V roku 2013 bol finalistom a výhercom majstrovskej gitary na súťaži v Sapri, v Taliansku. Okrem sólových súťaží získal niekoľko ocenení s komornými gitarovými súbormi. Hudbu študoval aj v Reykjavíku (Island), v Cardiffe (Wales, UK) a v Salerne (Taliansko).

Mgr. Art. Jaroslav Hell DiS. art. je koncertný umelec a skladateľ, ktorý okrem sólovej hry pôsobí aj v duu s flautou, harfou či ako člen AdHoc Orchestra. Aktuálne vyhral 1. cenu na Skladateľskej súťaži o cenu Adama Plintoviča.

Vystúpia tiež: Radovan Hrbek – španielska gitara, Dominika Bahýlová – španielska gitara, Stanislav Turek – blues gitara “typ Dobro”, Peter Priečinský – španielska gitara, Gitarový orchester Ryan Chana, Janka Klukovská – flauta, Anička Brezányová – klarinet, Júlia Veselá – violončelo a ďalší..

Talkshow Vitajte doma s/

Utorok, 26. februára, o 19.00 hod., Veľká sála Mestského divadla

Vitajte doma s / Judit Bárdos a Attila Mokos

Tentokrát v talkshow VITAJTE DOMA privíta Soňa Műllerová Judit Bárdos a Attilu Mokosa. Judit Bárdos bola minulý rok za svoj herecký výkon vo filme Out ocenená Národnou filmovou cenou Slnko v sieti. Attila Mokos sa do povedomia dostal divácky úspešnou snímkou – Pokoj v duši. V roku 2018 si zahral vo filme Martina Šulíka – Tlmočník. Film získal cenu filmových kritikov za Najlepší hraný film v San Franciscu. Trojicu hostí doplní herečka Anna Nováková.

Ako hudobný hosť sa predstaví slovenská herečka a speváčka Barbora Švidraňová.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk