Zuzana Vajayová Rôzne

Stredoveký deň premení Mariánske námestie na stredoveký rínok

Na stredoveký rínok sa premení v piatok 12. augusta Mariánske námestie v Žiline, na ktorom sa uskutoční IV. ročník festivalu stredovekých remesiel a umenia Stredoveký deň.

Stredoveký deň zároveň pripomína 690. výročie udelenia mestského privilégia kráľom Karolom I. Róbertom z roku 1321, kedy mesto získalo míľové právo, právo rybolovu a ďalšie výsady. „Vďaka tejto listine si žilinskí remeselníci a mesto ako také upevnili hospodárske postavenie v rámci severozápadného Slovenska,“ uviedol autor myšlienky Stredovekého dňa Marián Mrva.

Program ponúkne podľa hovorcu mesta Žilina Pavla Čorbu ukážky bojových umení a hromadné súboje, zručnosti sokoliarov, stredovekú módu či možnosť vstúpiť do stredovekej kuchyne. „Nebude chýbať ani žilinský vodník, žilinská biela pani alebo žilinský kat a po 21. hodine ukážky stredovekého mučenia, pochod rytierov s fakľami a ohňová show. Organizátorom podujatia je mesto Žilina a Občianske združenie (OZ) Facta Non Verba, ktoré program postavilo tak, aby zaujal aj deti. Počas celého dňa sú pripravené scénky a rozprávky, aby čo najvernejšie priblížili historické obdobie aj tým najmladším,“ skonštatoval Čorba.

Doplnil, že Stredoveký deň začne o 12. hodine slávnostným sprievodom od radnice okolo Mariánskeho námestia. „Hlavným lákadlom pre návštevníkov bude panovník, ktorý o 16. hodine odovzdá Privilégium pre občanov Žiliny. Program bude pokračovať do večerných hodín, kedy vyvrcholí ohňovou show a koncertom skupiny Arzén. Mimo hlavného pódia budú aj ukážky stredovekých remesiel, streľba z luku, fotenie sa s dravcami, stredoveké kolky, obliekanie do brnenia, stredoveká hygiena, cvičenia halapartníkov, maľovanie na tvár, ako aj stretnutie sa s bludičkou Magdalénkou, s popraveným mestským sluhom či s ohňovou ženou. Návštevníci uvidia aj stredoveké elektrické kreslo a katovu ženu,“ povedal Čorba.

Pripomenul, že každý ročník Stredovekého dňa bol zameraný na konkrétnu historickú udalosť Žiliny, ktorá ovplyvnila život mesta a jej obyvateľov. „Prvý ročník na ukážky zo života stredovekého mesta, druhý ročník na vypálenie Žiliny Podmanickými a tretí ročník na pôsobenie templárov v okolí Žiliny,“ dodal hovorca mesta Žilina.

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM