Rôzne

Rekordná produkcia automobilky: Každé piate auto putovalo do Ruska

Výrobné linky spoločnosti Kia Motors Slovakia opustí za celý rok 2013 viac ako 300 000 automobilov, pričom automobilka prvýkrát počas sedemročnej histórie využíva plnú výrobnú kapacitu závodu. Prečítajte si, kam sa najviac exportuje a aký model má najväčší úspech.

Ilustračný obrázok k článku Rekordná produkcia automobilky: Každé piate auto putovalo do Ruska
Zdroj: TASR

Od januára do konca novembra 2013 závod podľa hovorcu Kia Motors Slovakia exportoval najviac vozidiel do Ruska (22 %), Veľkej Británie (13 %) a Nemecka (9 %). „Z celkovej produkcie viac ako polovicu (51 %) predstavoval športovo-úžitkový model Kia Sportage nasledovaný druhou generáciou modelu Kia cee’d (39 %) a rodinnou Kia Venga. Kia na Slovensku zároveň počas prvých 11 mesiacov tohto roka vyrobila viac ako 459 000 motorov. Najvyrábanejšími sa stali benzínové motory (52 %), produkcia dieselových pohonných jednotiek predstavovala 48 %,“ uviedol hovorca Kia Motors Slovakia Jozef Bačé.

Kontinuálny rast závodu

„Výroba v našom závode počas uplynulých siedmich rokov kontinuálne rástla. Spoločnosť Kia Motors Slovakia sa postupne zaradila medzi najväčších výrobcov, exportérov, ako aj zamestnávateľov na Slovensku. Verím, že na tieto úspechy, ktoré sme dosiahli najmä vďaka vysokej kvalite, atraktívnemu dizajnu a jedinečnej sedemročnej záruke našich modelov, nadviažeme aj v nasledujúcom období," povedal prezident a CEO spoločnosti Kia Motors Slovakia Eek-Hee Lee.

Každé piate auto išlo do Ruska

Od spustenia sériovej výroby v roku 2006 opustilo brány závodu viac ako 1,5 milióna vozidiel. „U európskych zákazníkov sa stala najžiadanejšou Kia cee’d (54 %) vyrábaná v troch karosárskych verziách (päťdverový hatchback, predĺžená kombi verzia Sportswagon a trojdverový pro cee’d). Kia zároveň vyrobila viac ako 529 000 kusov športovo-úžitkového modelu Kia Sportage (34 %). Počas siedmich rokov pôsobenia spoločnosti Kia na Slovensku bolo v priemere každé piate auto exportované do Ruska. Zvyšné vozidlá do Veľkej Británie (10 %), Nemecka (9 %) a ďalších krajín Európy,“ doplnil hovorca Kia Motors Slovakia.

Jediný závod v SR, ktorý vyrába motory

Pripomenul, že Kia je jediný automobilový závod na Slovensku, ktorý vyrába aj motory. „Od roku 2006 do novembra 2013 vyrobila spoločnosť Kia Motors Slovakia už viac ako 2,1 milióna benzínových (56 %) a dieselových motorov (44 %). Najvyrábanejším v sedemročnej histórii je benzínový motor s objemom 1,4 litra (28 %). Takmer polovicu vyrobených motorov exportovali do sesterskej spoločnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech v Českej republike,“ dodal Bačé. Od začiatku vyrobili vyše 1,5 milióna áut

Kia Motors Slovakia je prvý výrobný závod spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Vybudovali ho v rokoch 2004 až 2006. Výrobu automobilov, ako aj motorov pre osobné autá spustili v decembri 2006. Kia na Slovensku v súčasnosti zamestnáva približne 3800 ľudí. Vyrába automobil Kia cee'd v troch karosárskych úpravách – päťdverový cee'd, Sportswagon, trojdverový športový pro_cee'd, športovo-úžitkový model Kia Sportage, rodinné MPV Kia Venga a od mája 2013 aj vysokovýkonnú verziu modelu Kia cee'd v trojdverovom (pro_cee'd GT) a päťdverovom (cee'd GT) prevedení. Od začiatku sériovej výroby opustilo brány závodu už viac ako 1,564 milióna vozidiel.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM