Iveta Hrabovská Kultúra

Rekord Jánošíkových dní: Prišlo vyše 70 000 návštevníkov

Neuveriteľný počet návštevníkov zažila Terchová počas uplynulého víkendu. Už v prvý festivalový deň sa prelomil rekord, keď bránami prešli tisíce ľudí.

Počas štyroch dní sa na festivale zúčastnilo viac ako 70 000 ľudí. Podľa organizátorov sa však rekord z minulých rokov neprekonal. **„V nedeľu nám to pokazilo počasie, ktoré prinieslo búrky. Museli sme preto niekoľko programov predčasne ukončiť,“ **povedal šéfdramaturg a hovorca Jánošíkových dní Peter Cabadaj.

Historicky najúspešnejší deň z pohľadu návštevnosti bol piatok: „Lámeme rekordy. V piatok bol len rozjazdový deň, no už vtedy bol zlomený rekord za posledné roky," vyjadril sa riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej a jeden z organizátorov, Rudo Patrnčiak.

Helikoptéra nad hlavami[/size][/co­lor]

V rámci Jánošíkových dní bola posilnená predovšetkým zdravotná a dopravná služba. Vidieť ste mohli aj neustále premávajúcu helikoptéru, ktorá však slúžila len ako atrakcia, ktorú ste po zaplatení smeli využiť na krátky let.

Každý si prišiel na svoje[/size][/co­lor]

Na svoje si prišli najmä milovníci hudby, ľudového umenia, výtvarníctva, fotografie, maliarstva a rezbárstva. Vrcholom jubilejného festivalu bolo vystúpenie umeleckého súboru Lúčnica. Nechýbal ani obľúbený Terchovský symfonický orchester, skupina Arzén a zavítala i Zuzana Smatanová. Vystúpili aj detské folklórne skupiny, ktoré boli pre mnohých srdcovkou.

Slovenský Robin Hood[/size][/color]

Súčasťou programu bol aj slávnostný koncert a svätá omša za nositeľov ľudových tradícií vo veľkom terchovskom kostole, vozový sprievod furmanov a muzík, ľudové veselice, kolotoče, stánky, či púťové atrakcie.

Mnohých návštevníkov, vrátane tých zahraničných, zaujala najmä návšteva múzea, ktorá im ponúkla historický náhľad na oslavu v Terchovej. „Šiel som okolo a zaujala ma tá strieborná socha a počet ľudí, tak som sa rozhodol zistiť, čo je za tým a dostal som sa sem do galérie,“ **uviedol cyklista z Talianska. **„Váš hrdina je podobný ako Robin Hood, tiež pomáhal chudobným, je správne, že ste naňho hrdí,“ doplnil.

Razenie dukátov a Jánošíkov chodník[/size][/co­lor]

V rámci Jánošíkových dní mala verejnosť možnosť lepšie pochopiť život Jánošíka prostredníctvom vysunutej expozície z Považského múzea v Žiline. Hostia sa mohli pomocou náučného filmu dozvedieť o živote hrdinu za pár minút naozaj všetko potrebné.

V múzeu bol k dispozícií Jánošíkov opasok či valaška, vyraziť ste si mohli i dukát. Tiež ste sa smeli pozhovárať i s Aničkou Jánošíkovou. „Moji starí rodičia sú z Terchovej, takže k ľudovej kultúre a ku krojom mám veľmi blízko. Práca tu je pre mňa srdcovkou a robím ju veľmi rada,“ povedala študentka Simona Obšivanová alias Anička Jánošíková.

Autor: Filip Lehotský Foto: Filip Lehotský

Janosikove dni
27
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie