Michal Demjanovič Správy

Rebríček transparentnosti 100 najväčších miest: Ako obstála Žilina?

Najlepšie pochodil Vranov nad Topľou, najhoršie Veľký Meder. Ako dopadlo mesto pod Dubňom?

Ilustračný obrázok k článku Rebríček transparentnosti 100 najväčších miest: Ako obstála Žilina?
15
Galéria
Zdroj: Matej Janík

Po dvoch rokoch Transparency International Slovensko (TIS) opäť zverejnila rebríček transparentnosti 100 najväčších miest Slovenska. Prvenstvo si v rebríčku odniesol Vranov nad Topľou, za ním sa umiestnil susedný Martin a prvú trojku uzatvára Rožňava. Na chvoste rebríčka zostal Veľký Meder.

Žilina sa v celkovom hodnotení umiestnila s 68% na 9. mieste. Z transparentnosti tak dostali známku B+.

Oproti predchádzajúcemu rebríčku si tak mesto pod Dubňom polepšilo. V roku 2014 obsadilo v celkovom hodnotení 12. priečku s 60% a konečnou známkou B.

Pre porovnanie, o čosi horšie obstála susedná Považská Bystrica. Tá sa v celkovom hodnotení umiestnila na 16. priečke s 62% a známkou B. Oproti roku 2014 si tak polepšila o jedno miesto.

TIS vybrala 11 oblastí a 96 indikátorov, ktoré zahŕňajú predovšetkým informácie týkajúce sa právomocí miestnych samospráv vyplývajúcich zo zákona a tiež politík, ktoré by podľa TIS mali mať miestne samosprávy oficiálne upravené.

Najväčšiu váhu má prístup k informáciám, podiel verejnosti na rozhodovaní v samospráve, verejné obstarávanie a oblasť rozpočtu a zmlúv. Maximálny počet bodov za všetky oblasti, ktorý mohla samospráva získať bol 100.

„Tento rebríček je podľa nás dôležitý, lebo veľmi veľa ľudí, peňazí i nápadov pochádza z regiónov a miest, ktoré sa uplatňujú aj v národnej politike. Rebríček nehovorí, čo všetko je zlé, ale porovnáva vývoj, a tým sa snaží mestá motivovať,“ uviedol Gabriel Šípoš z TIS.

Oproti roku 2010, kedy TIS merala otvorenosť samospráv prvýkrát, sa celkové skóre miest zlepšilo o 11 percentuálnych bodov. Aktuálne porovnanie podľa TIS ukázalo, že otvorenejšie sú mestá na strednom Slovensku, ako aj mestá s primátorom zo stredopravých strán.

Titulné foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM