Rôzne

Príbeh bojovníčky Laurinky z Turia: Z jej guráže by si mal brať príklad každý

Príbeh školáčky s handicapom, ktorá sa ale nevzdáva, vháňa slzy do očí. Najnovšie je nominovaný aj na Detský čin roka.

Ilustračný obrázok k článku Príbeh bojovníčky Laurinky z Turia: Z jej guráže by si mal brať príklad každý
Zdroj: TASR

Detský čin roka je ojedinelý školský projekt zameraný́ predovšetkým na netradičnú formu vzdelávania v oblasti etickej výchovy. Detské príbehy sú zároveň výnimočnou výpoveďou o svete detí i spoločnosti.

Medzi nominovanými príspevkami na Detský čin roka je aj príbeh Laurinky z Turia, ktorý vám teraz prinášame. Viac sa už dozviete v liste, v ktorom je spomínaný príbeh opísaný. List napísala Tamara Turská, skutok vykonal kolektív žiakov, v šk. roku 2018/2019 žiaci 7. triedy, ZŠ Školská 394, Turie.

Laurinkin príbeh

Naša spolužiačka Laurinka „Aby človek dosiahol toho, čo je možné, musí usilovať o to, čo je nemožné“. Našu spolužiačku Laurinku sme spoznali v 1. triede. Bolo to pre nás veľké prekvapenie, pretože bola trochu odlišná ako my. Nemohla s nami behať, skákať a šantiť. Má totiž svalovú dystrofiu, je na vozíčku. Od prvej chvíle sme jej všemožne pomáhali a robili jej radosť. Cez vyučovacie hodiny jej pomáhajú pani asistentky alebo my. Laurinka to má veľmi ťažké. Keďže sme už siedmaci, sme na poschodí. Na začiatku ju mamina nosila na rukách hore schodmi, chalani jej brali vozík, niekedy aj dievčatá. V roku 2016 jej Nadácia Markíza darovala schodolez, tak je to pre našu spolužiačku veľká pomoc. Laurinka je šikovná, vie písať, aj sa sama najesť a plávať s pomocou kolieska. Tak isto sa vie sama pohybovať na vozíku bez pomoci druhého. Laurinka mala v novembri 2018 narodeniny. Jej najväčším prianím je, aby sa z tejto choroby dostala a vyzdravela. Niekedy jej príde ľúto, že sa s nami nemôže zapojiť do rôznych aktivít a hier. Laurinka ma vykrútené rúčky aj nôžky a nemôže s nimi pohybovať. Celý svoj život sedí na vozíčku alebo na stoličke či gauči. Po dome sa pohybuje na drevenom vozíčku. Na stene majú prispôsobené zdviháky, ktoré jej pomáhajú sa dostať na určité miesta. Laurinku poznáme niektorí z nás aj osobnejšie, keď ju chodíme navštevovať. Cez leto pozýva spolužiakov na párty, oslavy či prespávačky. Aj napriek svojmu handicapu sa nevzdáva a zdokonaľuje sa, je veľmi milá, je s ňou zábava, máme ju veľmi radi. Hneď v prvom ročníku vyhrala miesto v súťaži Slávik Slovenska. Aj keď jej bolo odobraté na pohybe, má pridané na krásnom hlase. Hlas využíva na spevácke či recitačné súťaže. Vyhrala 2. miesto na Šalianskom Maťkovi, čestné uznanie v krajskom kole Hviezdoslavovho Kubína. Tento rok sme boli vystupovať na Deň úcty k starším. Boli sme oblečení v krojoch a do kroja sme obliekli aj Laurinku. Neuveriteľne sa z toho tešila a krásne zaspievala. Obecenstvu pri jej speve až slzy vyhŕkli. Pracuje na sebe, aby dosiahla svoj sen, stať sa moderátorkou. Tento sen jej dodáva nádej. Bude mať zo seba dobrý pocit, že to zvládla. My ju v tom podporujeme a dodávame jej silu, držíme jej palce a veríme, že o nej budeme počuť ako o slávnej osobe.

Hlasovať môžete aj vy

Rozhodnúť o víťazovi ankety Detský čin roka 2019 môžete aj vy, a to prostredníctvom online hlasovania.

Za Laurinkin, no i ostatné príbehy nominované na Detský čin roka, môžete hlasovať TU.

Víťazom súťaže sa stane ten nominovaný, ktorého príbeh získa počas trvania tejto súťaže najväčšiu podporu hlasujúcich.

Nenechajte si viac ujsť novinky zo Žiliny a okolia a sledujte nás aj na FB.

Foto ilustračné.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie