Erik Bojničan Rôzne

Preteká Žilinou i celým okresom, viete však o ňom všetko? 5 zaujímavostí o Váhu, o ktorých ste možno netušili

Preteká Žilinou i celým našim okresom. Niektoré obce z regiónu ju dokonca majú vo svojom názve. Reč je o rieke Váh. To, že je najdlhšou riekou Slovenska a ústí do rieky Dunaj vieme zrejme všetci. O týchto zaujímavostiach ste však zrejme ešte nepočuli...

Ilustračný obrázok k článku Preteká Žilinou i celým okresom, viete však o ňom všetko? 5 zaujímavostí o Váhu, o ktorých ste možno netušili
Zdroj: TASR

Túlavý

Meno rieky Váh pochádza z latinského vagus-túlavý, blúdiaci, pretože často menil svoje koryto o čom svedčí existencia nánosov a množstvo ramien ktorými rieka kedysi tiekla.

Mal by sa volať Orava?

Z hydrografického hľadiska by zdanlivo názov rieky mal byť Orava, pretože na sútoku s Váhom má väčšiu šírku. V skutočnosti je však pri sútoku priemerný prietok Oravy 35,55 m³/s a Váhu 40,94 m³/s.

Najväčšie povodie na Slovensku

Na Slovensku je so svojimi 19 696 km² najväčším povodím. V jeho povodí sídlia 2/5 obyvateľov Slovenska (2,2 milióna). Za rok odvedie z tohto územia rieka Váh až 5,4 mld. m³ vody a riečna sieť má dĺžku takmer 16 000 km. Povodie Váhu čiastočne zasahuje aj do Českej republiky a Poľska.

Vážska kaskáda

Váh spôsoboval v minulosti mnohé záplavy, preto bola vybudovaná tzv. vážska kaskáda – systém 22 priehrad a vodných elektrární. Prvá je Liptovská Mara, posledná je v Maduniciach. Priehrady, ktoré na Váhu vznikli si mnohí obyvatelia obľúbili ako miesta vhodné ne rekreáciu, či rybolov.

Strategická rieka

O strategickej polohe rieky Váh vedeli už starí Rimania, o čom svedčí zachovalý nápis na skale v Trenčíne, kde v druhom storočí zriadili osadu Laugaricio. Dôležitú úlohu zohrával Váh aj v neskoršom období a na jeho brehoch môžeme vidieť množstvo hradov, ako napríklad Strečno, Starohrad, Lietava, Trenčiansky hrad či pevností (Leopoldov, Komárno).

Zdroj: wikipedia.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie