Práve odklepnuté: Poslanci schválili financovanie obytného domu na Dlabačovej

Na pondelkovom mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci schválili financovanie polyfunkčného domu, ktorý má vyrásť na Dlabačovej ulici.

Aktualizované Soňa Vanovčanová

Na ostatnom mimoriadnom zasadnutní Mestského zastupiteľstva poslanci prejednávali návrh na schválenie podania žiadostí na dotáciu a úver pre nadobudnutie 40 bytových jednotiek v polyfunkčnom dome na ulici Daniela Dlabača.

„Podobný materiál, teda zámer výstavby takéhoto domu, sme už v zastupiteľstve dvakrát schvaľovali. Teraz sme v procese ukončenia stavebných konaní a potrebujeme sa posunúť ďalej práve kvôli žiadosti do Štátneho fondu rozvoja bývania, a tú bude treba podať do konca tohto mesiaca,“ uviedol na mimoriadnom rokovaní Mestského zastupiteľstva primátor Žiliny Igor Choma.

Mestské zastupiteľstvo schválilo podanie žiadostí na dotáciu a úver pre nadobudnutie 40 bytových jednotiek v polyfunkčnom dome na Ul. Daniela Dlabača a súvisiacej technickej vybavenosti počtom 27 hlasov z prezentovaných 30 poslancov. Jeden poslanec hlasoval proti a 2 sa hlasovania zdržali.

Zdroj: Mesto Žilina

Veľmi dobrá ekonomická kondícia mesta dovoľuje investovať financie aj z úverových peňazí. Z týchto zdrojov sa plánujú odkúpiť byty v pripravovanom projekte polyfunkčného domu na Dlabačovej ulici, ktoré budú slúžiť ako mestské nájomné byty.

O schválení podania žiadostí na dotáciu z Ministerstva dopravy a výstavby SR a úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) a následnom použití týchto peňazí informovala po mimoriadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva hovorkyňa Mesta Žilina Barbora Zigová.

Ako uviedla Zigová, polyfunkčný dom vyrastie na mestských pozemkoch v blízkosti centra, železničnej a autobusovej stanice.„Mestu prinesie 40 nájomných bytov. Investícia si vyžiada viac ako dva milióny eur. Výstavba však nebude v réžii mesta, budovu postaví súkromná spoločnosť a samospráva plánuje kúpu už dokončených bytov,“ upresnila hovorkyňa.

Na jej financovanie chce preto mesto využiť úver zo ŠFRB a dotácie z ministerstva. „Tento investičný zámer podporili poslanci ešte v roku 2016, dnes bolo dôležité odsúhlasiť samotné podanie žiadostí,“ uviedol primátor Žiliny Igor Choma.

Podľa schváleného dokumentu získa mesto z dotácie rezortu dopravy a výstavby 769 200 eur, ďalších 1 316 620 eur plánuje prefinancovať zo spomínaného úveru a zvyšných 34 580 eur použije z vlastných zdrojov.

„Jeden úver použijeme na kúpu samotných bytov, ten bude vo výške približne 1,1 milióna eur, z ďalšieho úveru vo výške 195 tisíc odkúpime garážové miesta,“ vysvetlil Igor Choma. Dodal, že mesačná splátka oboch pôžičiek vyjde mesto Žilina približne 4 500 eur.

Záujem o nájomné byty vo vlastníctve mesta začal podľa Zigovej narastať.

„Ku koncu januára evidoval mestský úrad 223 žiadostí o pridelenie bytu,“ doplnila hovorkyňa mesta.

„Našou snahou je preto hľadať nové možnosti a spôsoby ich výstavby. V najbližšej dobe plánujeme vybudovanie mestských bytov na Dlabačovej ulici a druhý plánovaný projekt je výstavba nájomných bytových jednotiek v časti Rudiny,“ priblížil žilinský primátor.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk