Jozef Legéň Rôzne

Pozrite si zaujímavé zistenia: Vypočítali, koľko celkovo stojí štúdium na Žilinskej univerzite

Rozdiel v cenách za štúdium na slovenských vysokých školách je viac ako 2000 eur za akademický rok. Žilinská univerzita sa v tomto ohľade umiestnili okolo priemeru. Pozrite sa, koľko zaplatia študenti na Žilinskej univerzite a čo všetko sa do výslednej cifry zaratávalo.

Ilustračný obrázok k článku Pozrite si zaujímavé zistenia: Vypočítali, koľko celkovo stojí štúdium na Žilinskej univerzite
Zdroj: TASR

Podľa portálu Študentské financie vyjde najdrahšie vysokoškoláka štúdium na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Ročné výdavky študenta – prváka na tejto škole vyšli portálu na 2125 eur. Naopak najlacnejšie vysokoškolské štúdium možno podľa prieskumu získať na Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, kde je štúdium spojené s výkonom profesionálnej vojenskej služby a náklady študentov v plnom rozsahu hradí štát. Podľa portálu tu náklady na štúdium vyjdú na 20 eur ročne.

Žilinská univerzita

Portál Študentské finanice vypočítal, aké sú finančné náklady prváka na vysokej škole. Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) vyšla z ich prieskumu nasledovne. Za príklad si vzali študenta denného štúdia, ktorý býva na internáte v 2-lôžkovej izbe, každý deň absolvuje cestu MHD do školy a späť a chodí na odedy do školskej jedálne. Počas akademického roka 2013/2014 sú náklady študenta UNIZA minimálne 122 € mesačne.

Do výpočtu nepočítali osobné výdavky, napríklad členské v knižniciach, kopírovanie a kupovanie kníh, účty za mobil, či spoločenské akcie. Náklady tak sú 1 214 € na celú dĺžku akademického roka, 10 mesiacov.

Ako sa dospelo k číslam?

Započítané sú vo výdavkoch konkrétne položky: poplatok za prijímacie konanie, poplatok za vydanie študentského preukazu, ubytovanie v dvojlôžkovej izbe na internáte, obedy v školskej jedálni a cestovné mestskou hromadnou dopravou. Po zrátaní nákladov portálu vyšlo, že medzi najlacnejšou a najdrahšou univerzitou je v súčasnosti rozdiel 2105 eur.

„Prieskum sleduje taktiež rozdiely v nákladoch študentov podľa jednotlivých študijných smerov. Napríklad, ak sa študent rozhodne pre humanitný smer, pedagogiku alebo informatiku, môže výberom školy ušetriť ročne 450 eur, študent ktorý sa rozhodne pre zdravotnícky smer, môže výberom školy ušetriť ročne až 991 eur,“ informuje Patrik Lučan z redakcie portálu Študentské financie.

Zdroj: Žilina24/webnoviny

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM