Správy

Posledná rozlúčka s rotmajstrom P. Fraštiom: Na pohreb v Žiline prišiel aj prezident Gašparovič

Prezident SR Ivan Gašparovič, minister obrany Martin Glváč a náčelník (GŠ OS) SR Peter Vojtek sa dnes v rímskokatolíckom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline rozlúčili pohrebom s plnými vojenskými poctami s Patrikom Fraštiom, ktorý zahynul pri bombovom útoku na vojenský konvoj v Afganistane.

Ilustračný obrázok k článku Posledná rozlúčka s rotmajstrom P. Fraštiom: Na pohreb v Žiline prišiel aj prezident Gašparovič
Zdroj: TASR

„Je to tragédia. Žiaľ, takýmto momentom sa možno ešte dlho nevyhneme. Ale som presvedčený, že s rodinou dnes smúti celé Slovensko. Som presvedčený, že každý si uvedomuje, aké je to hrozné stratiť život, keď doma je pokoj a my musíme ísť tam, kde chceme, aby pokoj bol. A nevrátia sa domov. Je to strašné. Aj týmto chcem vysloviť svoju veľkú ľútosť a žiaľ,“ povedal prezident SR.

Povýšenie in memoriam

Náčelník GŠ OS SR počas poslednej rozlúčky prečítal rozkaz ministra obrany o povýšení P. Fraštiu in memoriam do hodnosti rotmajster. „Veľmi ťažko sa mi hľadajú slová, ktorými by som vyjadril to, čo sa stalo a tak veľmi nás zasiahlo. Všetci dobre vieme, aké náročné je byť na misii v zahraničí, kde naši vojaci plnia svoje úlohy. Určite zvlášť nebezpečnou je práve operácia v Afganistane, kde nebezpečné situácie zažívajú niekoľkokrát za deň, pretože riziko a nebezpečenstvo číhajú na každom kroku. Nedá sa to potlačiť celkom, ale iba eliminovať. Ako však vidíte, terorizmus a vojna sú silní protihráči. Dovoľte mi preto, vyjadriť vám všetkým čo najhlbšiu úprimnú sústrasť,“ uviedol v príhovore minister obrany.

Posledné slová jeho priateľa

Podľa jedného z príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline Patrik výborne zapadol do kolektívu a bol skvelý vojenský odborník s výbornou a nekonfliktnou povahou. „Sadli sme si aj ako priatelia. Toto priateľstvo sa pri plnení náročných úloh pluku doma a v zahraničných operáciách iba upevňovalo. Spolu nás nasadili do Iraku a od septembra 2011 sme ako členovia 1. rotácie Skupiny pre špeciálne operácie pôsobili v Afganistane. Mal si dobrodružnú povahu a vždy Ťa to ťahalo von. V polovici novembra si šiel plniť úlohy opäť do Afganistanu. Bola to tvoja posledná vojenská, ale najmä ľudská misia. Česť tvojej pamiatke!“ povedal na poslednej rozlúčke.

Salvy na počesť rotmajstra

Svätú omšu za zosnulého celebroval ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR František Rábek. Po smútočných obradoch rakvu, zahalenú štátnou vlajkou SR, vyniesli pred kostol, kde zaznela štátna hymna a na počesť rotmajstra P. Fraštiu vypálili salvy. Vlajku odovzdal P. Vojtek Patrikovej mame so slovami: „Odovzdávam vám vlajku Slovenskej republiky s vďakou a úctou.“

Zahynuli pri bombovom útoku

Slovenskí vojaci Patrik Fraštia a Edmund Makovník zahynuli v piatok (27.12.) pri bombovom útoku na vojenský konvoj v afganskom Kábule. Jeden z nich zomrel na mieste incidentu a druhý počas prevozu do nemocnice. V konvoji sa nachádzal aj ďalší slovenský vojak, tomu sa však nič nestalo. Vyšetrovanie útoku prebieha pod záštitou USA. Zapoja sa doň aj Slováci.

Mŕtvi vojaci boli súčasťou päťčlennej slovenskej skupiny, ktorá na základni pri Kábule pripravovala príchod ďalších 78 slovenských vojakov, tí tam budú pôsobiť od 1. januára budúceho roka. Traja slovenskí vojaci zatiaľ zostávajú v Afganistane.

S P. Fraštiom sa rozlúčili pohrebom s vojenskými poctami
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM