Lucia Lauková Rôzne Správy

Záchranári by sa pred útokmi chceli aktívne brániť: Rezort je ochotný diskutovať

Ak niekto na zdravotníkovi spácha počas služby trestný čin, vzťahuje sa na neho vyššia trestná sadzba. Hrozba vyššieho trestu ale nie každého odradí.

Ilustračný obrázok k článku Záchranári by sa pred útokmi chceli aktívne brániť: Rezort je ochotný diskutovať
Zdroj: TASR

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa chce bližšie pozrieť, aké výsledky v praxi prináša vyššia právna ochrana zdravotníkov počas ich pracovného výkonu.

Chcú sa aktívne brániť

Záchranári nedávno upozornili, že zaberá iba sčasti a v tejto oblasti treba robiť stále osvetu. Boli by i za možnosť aktívne sa brániť, ak je to nevyhnutné.

„Budeme pozorne sledovať, ako sa legislatívna zmena aplikuje v praxi, aké situácie vznikajú a či si vyžadujú nové postupy. Sme otvorení konštruktívnej diskusii,“ povedala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Majú vyššiu ochranu

Vyššiu právnu ochranu majú zdravotníci od januára tohto roka. Záchranári, ale i sestry sa dlhodobo sťažovali na verbálne a fyzické útoky. Neraz potrebovali po útoku lekárske ošetrenie. Ak v súčasnosti niekto na zdravotníkovi spácha počas jeho služby trestný čin, vzťahuje sa na neho vyššia trestná sadzba.

Hrozba vyššie trestu

Legislatívnej zmene predchádzali i podnety zo strany záchranárov. Hrozba vyššieho trestu ale nie každého odradí, tvrdí prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Marián Hudák. „Problémoví sú najmä ľudia ‚pod vplyvom chémie‘, tí s čistou hlavou si dajú povedať a dali si povedať i predtým,“ vysvetlil.

Komora je za možnosť aktívne sa brániť. „A to aj za cenu použitia prostriedkov osobnej ochrany vo výbave záchranára, podobne, ako je to bežne aj v zahraničí,“ uviedol Hudák.

Sesterská komora má od svojich členiek zatiaľ pozitívne ohlasy, takisto však upozorňuje na potrebu osvety. Na rizikových pracoviskách by ale jej členky prijali možnosť zavolať si ochranku. Viaceré štátne nemocnice už využívajú strážnikov či strážne služby, bez ochranky sú, naopak, veľké univerzitné nemocnice v Bratislave a Košiciach.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM