Liptovské múzeum prichádza s unikátnym ONLINE prenosom: Výroba morovej masky nie je všetko!
Liptovské múzeum v Ružomberku pripravuje inovatívnu formu vzdelávacích programov pre školy.
Prostredníctvom priamych internetových prenosov z prostredia svojich expozícií ponúkne učiteľom a žiakom vybrané témy z regionálnej histórie, národopisu i prírodných vied. Doba trvania vysielania je rovnaká ako pri štandardnej vyučovacej hodine, teda 45 minút. Liptovské múzeum o tom informuje na sociálnej sieti.
Prvé z kultúrno-vzdelávacích podujatí je na programe vo štvrtok 15. októbra. Kulisu bude vytvárať stredoveký gotický kostol Všetkých svätých v Ludrovej na Kúte. „Miesto s bohatou históriou a opradené povesťami ponúkne priestor na predstavenie zaujímavých tém z dobovej medicíny a kulinárstva. Karol Dzuriak a Ľubica Drusková v spolupráci s ďalšími kolegami priblížia internetovým návštevníkom spôsoby využitia byliniek v stredovekom a ranonovovekom liečiteľstve so zameraním na liečenie rán a v boji s dobovými epidémiami,“ uvádza Liptovské múzeum.
V časti venovanej tvorivým aktivitám naučia deti, ako si vyrobiť morovú masku či model liečivej rastliny v podobe brošne alebo dekorácie.
Druhý z prenosov je naplánovaný na štvrtok 22. októbra. „Vladimír Hemala sa v ňom bude venovať prírodným podmienkam, faune a flóre Liptova s dôrazom na oblasť Západných, Vysokých a Nízkych Tatier. Program sa uskutoční v prostredí novootvorenej oddychovej zóny Múzea liptovskej dediny v Pribyline,“ približuje múzeum.
Živé vysielanie bude možné pozerať na FB stránke Liptovského múzea.