Správy

Príkladná opatrnosť: Psíky z ružomberského útulku kontrolujú ešte dva roky po adopcii

Aktuálna pandemická situácia podľa vedúcej útulku vytvorila v ľuďoch predstavu, že keď sú deti doma, treba im zábavku. Preto sa v poslednom čase stretávajú so zvýšeným záujmom o adopciu psov.

Ilustračný obrázok k článku Príkladná opatrnosť: Psíky z ružomberského útulku kontrolujú ešte dva roky po adopcii
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Centrum nájdených zvierat v Ružomberku tento rok oslavuje 20. výročie vzniku. Prevádzkuje ho neziskové občianske združenie pod vedením Oľgy Lizákovej. Tá hovorí, že zvieratká z útulku kontrolujú ešte dva roky po adopcii. U budúceho majiteľa zvieratka je podľa Lizákovej dôležité rozoznať, či ide o úprimný záujem alebo o rozmar.

Zo zlých podmienok

V pracovnom pomere v útulku sú dve ženy a traja dobrovoľníci, ktorí chodia vypomáhať cez víkendy. Ich prácou je venovať sa psíkom, nakŕmiť ich, zobrať na prechádzku, vyčistiť koterce a žľaby. Centrum sa nachádza pri miestnom cyklistickom chodníku, ľudia preto radi využívajú možnosť prechádzok so psami.

„Psíky sa tým učia chodiť na vôdzke, stretnutiam s ľuďmi či inými zvieratkami, pretože niektoré žili vo veľmi zlých podmienkach a nepoznali pohyb, lásku a pozornosť,“ priblížila pre Lizáková.

Psík nie je zábavka

Aktuálna pandemická situácia podľa vedúcej útulku vytvorila v ľuďoch predstavu, že keď sú deti doma, treba im zábavku. Preto sa v poslednom čase stretávajú so zvýšeným záujmom o adopciu psov. „Je už len na nás rozpoznať, či je to naozajstný záujem starať sa o zvieratko desať alebo 15 rokov, alebo či je to len chvíľkový rozmar. To si každý jeden náš psík zaslúži,“ skonštatovala.

V útulku sa nachádza 13 väčších kotercov s kapacitou 20 psov. Občianske združenie ho prevádzkuje s podporou mesta Ružomberok a pravidelnou ročnou dotáciou 15 000 eur. „Keďže prevádzka ročne stojí približne 40 000 eur, zvyšok financií získavame vďaka ľuďom, ktorí nášmu zariadeniu venujú dve percentá z daní,“ dodala vedúca ružomberského útulku. Z týchto peňazí hradia veterinárne úkony, ako sú kastrácie, vakcinovanie, čipovanie a granuly. Z dotácie platia prevádzku útulku, teda elektrinu a mzdy.

Psíky do útulku vozí mestská polícia, ktorá robí odchyty. V centre zvieratá vyšetria, pobudnú v karanténe a následne ich ponúknu na adopciu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Liptova

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM