Jozef Milan Rôzne

POZVÁNKA: Spomienka na pátra Pavla Horského z Vlkolínca

Mesto Ružomberok, Občianske združenie Vlkolínec a Jezuiti - Spoločnosť Ježišova na Slovensku vás pozývajú na Spomienku na pátra Pavla Horského pri príležitosti 20. výročia jeho úmrtia. Podujatie sa bude konať v nedeľu 25. októbra na viacerých miestach Ružomberka.

Ilustračný obrázok k článku POZVÁNKA: Spomienka na pátra Pavla Horského z Vlkolínca
Foto: Jozef Milan

Vlkolínec

  • 08:15 svätá omša, hudobný sprievod
  • 09:15 kladenie venca k pamätnej tabuli a rodičom pátra Pavla Horského SJ na cintoríne vo Vlkolínci
  • 09:45 výstava o pátrovi Pavlovi Horskom SJ /za zvonicou/

Ružomberok – Priestory Spoločnosti Ježišovej /SJ/ a Kostol Povýšenia sv. kríža

  • 15:00 spomienka na cintoríne pri hrobe pátra Pavla Horského SJ /hlavný mestský cintorín/
  • 16:00 svätá omša /Kostol Povýšenia sv. kríža/
  • 17:00 výstava /priestory Spoločnosti Ježišovej/
  • 17:30 premietanie dokumentárneho filmu „Ujo Paľko“
  • 18:30 agape

Pavol Horský SJ sa narodil 15. januára 1924 vo Vlkolínci. Otec, Imrich Anslo, bol horárom. Počas I. sv. vojny Imrichovu rodinu postihla nákazlivá choroba a jeho žena i syn zomreli. Roku 1922 sa za neho vydala Emília Kupčová, rodená Vlkolínčanka.

„Palko", ako ho priatelia volali, základnú školu i gymnázium absolvoval v Ružomberku. Bol výborným žiakom, muzikantom i športovcom. Počas štúdia na gymnáziu si zmenil priezvisko Anslo na Horský. Po maturite vstúpil do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Ružomberku spolu s Tomášom Munkom, u ktorého sa začal proces blahorečenia. Študoval v Brne a po Barbarskej noci z 13. na 14. apríla 1950 sa dostal do centralizačného kláštora v Podolínci.

1. októbra 1950 Pavla Horského vysvätil za kňaza biskup Pavol Hnilica SJ. Pre svoju vieru bol prenasledovaný a komunistami odsúdený na väzenie v rokoch 1950 – 1960. Po návrate z väzenia v roku 1961 býval na Vlkolínci a pracoval v opravovni rádií v Ružomberku. Syn jeho sesternice mu vybavil súhlas vykonávať duchovnú kňazskú službu pre Vlkolínec. Primície mal na Vianoce 1968 v rodnom kostolíku. Mnohí veriaci nevedeli, že ich Palko je kňazom a medzi prvými slovami v jeho primičnej kázni povedal: „Pán Boh má pre človeka všelijaké darčeky. Dnes Vám posiela osobitný dar: Prichodím k Vám ja, Váš rodák, ako kňaz. S vďakou, odprosením a s prosbou" (z primičnej polnočnej kázne z roku 1968). Pavol Horský SJ zomrel 29. októbra 1995.

Zdroj: ruzomberok.sk

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM