Ivana Milanová Správy Samospráva

Nová investícia ružomberských papierní môže vyriešiť dopravu v regióne

Investícia do rozšírenia výrobných kapacít v Mondi SCP bude podľa predsedu Správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo prínosom k vyriešeniu zložitej dopravnej situácie v meste.

Ilustračný obrázok k článku Nová investícia ružomberských papierní môže vyriešiť dopravu v regióne
Zdroj: ruzomberok.dnes24.sk

Investícia do rozšírenia výrobných kapacít v ružomberskom celulózovo-papierenskom podniku Mondi SCP bude podľa predsedu Správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondreja Mateja prínosom nielen vo forme nových pracovných príležitostí, ale môže pomôcť vyriešiť aj zložitú dopravnú situáciu v meste.

„Práve objem a význam strategickej investície môže nepriamo vytvoriť tlak na kompetentných, aby s výstavbou infraštruktúry nepoľavovali,“ uviedol Matej.

Projekt podľa neho urýchli dostavbu problematického úseku D1 medzi Hubovou a Ivachnovou a takisto má napomôcť urýchleniu prípravy a výstavby rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice popod Donovaly s napojením na D1 pri Ružomberku. Ako ďalej upozornil, bez tejto investície hrozí, že plánované prepojenie medzi severom a juhom Slovenska Ružomberok obíde.

Skupina Mondi schválila novú investíciu vo výške 310 miliónov eur na zabezpečenie stroja na výrobu nového produktu – kartónu s bielym povrchom s produkciou 300.000 ton ročne vo februári tohto roku.

Po spustení nového stroja do prevádzky by mala stúpnuť výroba v papierňach približne o polovicu.

Modernizácia celulózky podlieha získaniu daňových stimulov od Európskej komisie a získaniu potrebných povolení. V októbri predložila spoločnosť svoj projekt na Ministerstvo životného prostredia SR.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM