Rôzne

Nevšedný stroj času: Rodinný orloj konštruoval dlhých dvadsať rokov

Renomovaný opravár vežových hodín Ján Pavella z hornoliptovskej obce Hybe (okr. Liptovský Mikuláš) si dal originálny darček k 70. narodeninám. Pred zrakmi množstva zvedavcov spustil cez víkend do riadneho chodu vlastnoručne vyrobený orloj, ktorý zdobí hospodársku budovu jeho rodinného domu.

Ilustračný obrázok k článku Nevšedný stroj času: Rodinný orloj konštruoval dlhých dvadsať rokov
Foto: Slávka Kellová

„Pôvodne to mala byť len taká naša rodinná záležitosť, no napokon sa to nedalo utajiť, lebo tento môj splnený detský sen vidieť dosť dobre aj z ulice. Teší ma úprimný záujem verejnosti a verím, že sa tento skutočne hybský orloj stane vyhľadávanou atrakciou našej rázovitej dedinky,“ uviedol pre TASR.

Konštruovanie nevšedného stroja času mu trvalo s kratšími či dlhšími prestávkami takmer dve desaťročia. „Postupoval som systémom pokus – omyl. Veľakrát som nevedel, ako ďalej, ale napokon sa mi to celé podarilo dokončiť a môžem tak tento orloj uviesť do trvalej prevádzky,“ pokračoval.

„Ciferníky sú trochu zložité, treba im porozumieť. Preto chystám informačnú tabuľu, aby z nej vyčítal všetko podstatné aj nezasvätený pozorovateľ,“ dodal Pavella a pochválil manželku Oľgu, bývalú učiteľku, ktorá mu pomohla vytvoriť do orloja kolekciu postavičiek podľa zachovaných karikatúr niekdajších obyvateľov Hýb.

Hybe_orloj
4
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM