Jozef Milan Kultúra

Nadšení Francúzi nešetrili potleskom vystúpeniam Folklórneho súboru Liptov

V priebehu júla, v dňoch od 10. do 21.7.2015, sa folklórny súbor Liptov z Ružomberka zúčastnil dvoch folklórnych podujatí vo viacerých mestách regiónu Berry vo Francúzsku. Súbor svojimi predstaveniami kvalitne reprezentoval nielen mesto Ružomberok, ale aj celé Slovensko.

Ilustračný obrázok k článku Nadšení Francúzi nešetrili potleskom vystúpeniam Folklórneho súboru Liptov
Zdroj: Dnes24.sk

Prvá časť pobytu bola realizovaná na základe aktivity vedúcej folklórneho súborom Berry z mesta Buzancais. Predstavenia boli uskutočňované v mestečkách regiónu Berry, a to v rámci najväčšieho francúzskeho štátneho sviatku 14. júla – začiatku Francúzskej revolúcie. Hneď úvodným celovečerným predstavením, ktoré sa uskutočnilo na futbalovom ihrisku v mestečku St.Michael, si spravil súbor vynikajúce meno.

Druhým podujatím bola účasť na medzinárodnom folklórnom festivale pod patronátom medzinárodnej organizácie C.I.O.F.F. Mercuria v meste Argenton sur Creuse za účasti šiestich súborov zo štyroch krajín (Francúzsko, Ekvádor, Peru a Slovensko). Folklórny súbor Liptov svojimi predstaveniami upútal organizátorov oboch podujatí natoľko, že bol v programovej štruktúre radený do finále. Jeden z členov C.I.O.F.F., pán Jean-Francois Proux, prišiel po prvom predstavení na festivale súboru osobne zablahoželať. Vyjadril sa, že bolo šťastným riešením od organizátorov, že nás zaradili na finále programu, lebo naše predstavenie bolo lepšie ako veľkolepá šou Paraguaja. Prisľúbil, že sa bude osobne angažovať, aby sa Liptov zúčastnil ďalších festivalov pod patronátom organizácie CIOFF. Podľa vedúceho Liptova Igora Littvu, bolo príjemné vnímať aj to, že celé festivalové dianie bolo uskutočňované pod plagátmi s vyobrazením FS Liptov (fotogaléria).

FS Liptov sa počas zájazdu predstavil dvanásť krát na verejných predstaveniach, z toho dva boli celovečerné koncerty. Projekt bol realizovaný s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, fondu Pro Slovakia.

FS Liptov vo Francúžsku
9
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM