Jozef Milan Rôzne

Ján Ondruška: Hasič musí byť plavec, nebáť sa krvi, výšok či hĺbok

V pondelok a utorok v rámci sviatku patróna hasičov sv.Floriána (4.mája) ružomberský Hasišký a záchranný zbor ponúkol verejnosti Deň otvorených dverí. Tradične ho využili predovšetkým deti materských a žiaci základných škôl z celého okresu.

Ilustračný obrázok k článku Ján Ondruška:  Hasič musí byť plavec, nebáť sa krvi, výšok či hĺbok
Foto: Jozef Milan

Priamo na akcii sme rozprávali s vedúcim technikom špecialistom Jánom Ondruškom.

Tradícia

Toto naše tradičné podujatie robíme jeden až tri dni, podľa toho, koľko škôl sa nám prihlási. Prídu deti od škôlkárov až po deviatakov, a to skutočne z každého kúta okresu. Samozrejme, prehliadka a ukážky sú najzaujímavejšie pre tých mladších. V posledných rokoch sme vynovili techniku, takže je čo ukázať.

Hasič je už viac záchranár

Keď sa povie hasič, tak sa to v povedomí ľudí spája hlavne s tým požiarom. Realita je ale taká, že sme už hlavne záchranári. Dokazuje to aj počet tohtoročných zásahov, z 83 výjazdov bolo „len“ 23 ku požiarom, zbytok to boli technické zásahy. Od nahlásenia prípadu musíme vyraziť na miesto do jednej minúty.

Chceš byť hasičom?

Záujemca môže prísť k nám, povieme mu, čo treba. Informácie sú aj na webstránke Krajského riaditeľstva HaZZ Žilina, ktoré prijíma.V zásade je potrebná maturita na strednej škole, záujemca musí urobiť fyzické a také všeobecné vedomostné testy o hasičstve. Ďalšou podmienkou je byť plavcom, nebáť sa krvi, výšok či hĺbok. Ideálne je, keď dotyčný má vodičský preukaz aj na nákladné autá, a ak sa venuje horolezectvu alebo potápaniu.

Prvé mesiace budúceho hasiča-záchranára

Prvý polrok – v skúšobnej dobe – robí všetko, čo príde. Musí ale hlavne zvládnuť všetky kurzy a školenia ohľadom hasičstva a záchranárstva, napr. aj pozíciu pilčíka či lezca; prosto, všetko, čo je v našej robote treba.

Ružomberský zbor čaká tohto roku sťahovanie. Budova postavená v roku 1932 nutne potrebuje zrekonštruovať. Rozvody vody, tepla a hlavne elektriky už nestíhajú spĺňať požiadavky na prácu. Budú sa vymieňať okná a zateplovať. Prechodné obdobie (odhad do novembra) strávia záchranári na Bystrickej ceste, v priestoroch servisu Matadoru, kde sú v zadnej časti vykurované garáže.

Deň otvorených dverí u hasičov
16
Galéria
Foto: Jozef Milan
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM