Jozef Milan Rôzne

Čutkovská priehrada je znova plná vody: Stojí zato, ísť sa pozrieť na jej čistotu!

Liptovská stavebná spoločnosť, ktorá sa vo februári stala vlastníkom Vodnej nádrže Čutkovo, dokázala za posledné dva-tri mesiace urobiť malý zázrak. Nádrž vypustili, následne vybágrovali a vyviezli usadeniny, opravili jej stavidlá, vyčistili a upravili okolie a znova napustili.

Ilustračný obrázok k článku Čutkovská priehrada je znova plná vody: Stojí zato, ísť sa pozrieť na jej čistotu!
Foto: Jozef Milan

Následne vyčistili širšie okolie priehrady od náletových krovín a komunálneho odpadu. „Doplnili sme chýbajúce zábradlie a sfunkčnili jednotlivé mechanizmy stavidlovej a regulačnej technológie vodného diela. Bol obnovený a vyčistený chodník okolo nádrže a osadené drevené odpadkové koše,“ vymenoval posledné práce Ľubomír Sidor, konateľ firmy. Celé vodné dielo je podľa neho majstrovsky zasadené do prírody Veľkej Fatry. „Návštevníkom chceme ponúknuť možnosť prechádzky okolo nádrže s možnosťou oddychu na doplnených štýlových piknikových sedeniach a zrubových lavičkách. Taktiež zrevitalizujeme pozvoľný vstup na kúpanie. Nádrž bude po opätovnom napustení prevádzkovaná v takom režime, aby nebola rýchlo zanesená,“ dodal Sidor.

Zanášanie nádrže

Čutkovská dolina je známy tým, že je veľmi studená. A to platilo aj o vode v priehrade, čo bolo spôsobené aj tým, že bývalí vlastníci ju neprevádzkovali správne. „Nátok z potoka totiž nesmie ísť priamo do priehrady, ale má ísť cez sedimentačné nádrže. Keďže to tak nebolo, nádrž sa rýchlo zanášala nánosmi a taktiež voda sa nemala kedy ohriať,“ vysvetlil druhý konateľ spoločnosti Patrik Habo.

Kúpanie

I keď konatelia pripúšťajú občasné kúpanie v priehrade, letné kúpalisko z toho nemôže byť. „Hodne ma zaujala myšlienka, ktorú chceme realizovať spolu s rybármi, že ryby sa budú chytať, ale nie aj odnášať. Čiže je to len o tej vášni, zachytať si, odfotiť sa s úlovkom. Takto to beží vonku vo veľkých strediskách v Rakúsku, Slovinsku a takto chceme tento priestor zatraktívniť aj my,“ dodal Patrik Habo.

Nádrž bola vybudovaná ženistami slovenskej armády v rokoch 1944–1947. Cieľom výstavby bolo zabezpečiť akumuláciu a dostatočný tlak úžitkovej vody pre výrobu vtedajších bavlnárskych závodov.

Súvisiaci článok: http://ruzomberok.dnes24.sk/…vucej-180233

zdroj: rk24/ sita

Čutkovská nádrž je znova plná
13
Galéria
Foto: Jozef Milan
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM