Ako oslovíte súcu dievku z Komjatnej, milí tínedžeri? Zabudnite na Komjaťanku!
Keď z Hubovej, tak Hubovčan a Hubovčanka, keď z Liskovej, tak Liskovčan a Liskovčanka. Je to vždy také ľahké? Niektoré obyvateľské mená z obcí v našom okrese si mnohí z nás tak trochu zjednodušujú, alebo prekrúcajú. Pozrite, ktoré možno komolíte i vy :)

Obyvateľské mená sú mená odvodené od názvov obcí a miest a pomenúvajú ich obyvateľov a obyvateľky. Nad menami obyvateľov známych obcí v našom okrese sa mnohí už ani nezamýšľame. O to prekvapivejší môže byť potom pohľad na jednu zo základných kodifikačných príručiek slovenského jazyka. Pravidlá slovenského pravopisu (PSP) totiž ukotvujú i pravidlá tvorenia obyvateľských mien. V zozname sa nevyskytujú skrátené živé hovorové ani nárečové podoby, ktoré sa používajú v bežnom jazykovom úze. No práve tie, podľa všetkého, v hovorovej reči používame najčastejšie. Pozrite si zopár príkladov.
PSP v žiadnom prípade neprihliadajú na hovorový jazyk a pri všetkých menách z obcí, ktoré majú v názve liptovský, – á, -é toporne trvajú na spisovne správnom názve, ktorý prívlastok liptovský v sebe obsahuje. Preto by sme mali správne hovoriť:
- Liptovská Osada, Liptovskoosadčan a Liptovskoosadčanka
- Liptovská Teplá, Liptovskotepľan a Liptovskoteplianka
- Liptovský Michal, Liptovskomichalčan a Liptovskomichalčanka
Najväčší problém so „spisovčinou“ máme, my Dolnoliptáci, s menami obyvateliek obcí. Však, priznajte sa, oslovili by ste súcu dievku ako je to nižšie uvedené?
- Štiavnička, Štiavničan a Štiavničianka
- Komjatná, Komjatňan a Komjatnianka
(pri Komjatnej, je to v hovorovej reči všetko inak)
Na záver jeden hotový jazykolam!
- Martinček, Martinčečan a Martinčečanka!
Text: Barbara Dallosová, Jozef Milan; Ilustračné foto: rk24;