Tlačové správy

Za horami, za dolami: Rozprávková destinácia je v srdci Slovenska

Turistická sezóna v Banskobystrickom kraji prinesie zážitky na tandemových bicykloch, cyklodrezine aj stredoveké podujatia na hradoch.

Ilustračný obrázok k článku Za horami, za dolami: Rozprávková destinácia je v srdci Slovenska
8
Galéria

Banskobystrický kraj spolu so svojím jedinečným projektom zážitkovej cestovnej kancelárie Za horami, za dolami otvára svoje brány turistom a ponúka im akčné dobrodružstvo postavené na historickom odkaze. O flexibilite a otvorenosti konceptu svedčí aj fakt, že ho predstavitelia ôsmich stredoslovenských regiónov predstavili na bratislavskom Dobrom trhu.

„Naším cieľom je umožniť návštevníkom Dobrého trhu, ktorý je stelesnením dobrej nálady a prepájania komunít , dotknúť sa, ochutnať, navnímať rôznymi zmyslami to, čo Banskobystrický kraj ponúka,“ vysvetľuje Daniela Chrančoková, predsedníčka krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. „Pozvali sme do zóny Za horami, za dolami miestnych z kraja, či už remeselníkov alebo lokálnych výrobcov, ktorí tu predávajú svoje výrobky, alebo tých, s ktorými spolupracujeme na tvorbe jedinečných autentických zážitkov, ktoré ponúkame cez krajskú cestovnú kanceláriu. A keďže láska ide cez žalúdok, dotvorili sme atmosféru aj lokálnou gastronómiou.“

Od faktu, že Banskobystrický kraj je bohatý na regionálne špecifiká, sa odvíja i samotná filozofia turistickej ponuky, pod ktorú sa podpisuje celá župa. „Každý región je v niečom výnimočný. My ako kraj sme výnimoční tým, že staviame našu turistickú ponuku na štyroch základných pilieroch: minulosť, príroda, miestni obyvatelia a spolupráca,“ vymenúva Ondrej Lunter, člen správnej rady Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v podpore projektov v oblasti cestovného ruchu. „Nastavili sme dômyselný mechanizmus, cez ktorý podporujeme projekty, ktoré prispievajú k udržateľnému rozvoju cestovného ruchu v jednotlivých regiónoch vrátane tých, ktoré turisti ešte dobre nepoznajú.“

Kto navštívi stránku Za horami, za dolami, nájde nevšedný repertoár zážitkov z ôsmich regiónov Banskobystrického kraja. Gemer, Horehronie, Stredné Slovensko, región Supervulkán Štiavnica, Novohrad, Stredné Pohronie, Podpoľanie a Slnečný Hont sa pri príprave novej sezóny upriamili na to, čím sa v minulosti preslávili a čo im dáva punc celosvetovej originality. „Každý región dal svetu, Slovensku alebo Banskobystrickému kraju, niečo výnimočné. Zároveň je každý z nich iný, niečím špecifický. Prepojili sme atraktívne prvky z minulosti a priviedli sme ich do súčasného sveta hravou a autentickou formou,“ ozrejmuje Zuzana Jóbová z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

Novinky v turistickej sezóne 2022

Horehronie na kolesách

Horehronie najlepšie charakterizuje slovné spojenie rozpohybovaný región. Koľajnice, po ktorých kedysi prepravovali masy železnej rudy a dreva, v súčasnosti oživia originálne atrakcie – cyklodreziny a historické zážitkové vlaky. Spoznávanie regiónu na kolesách umožnia taktiež nové elektrokolobežky, prípadne tandemové bicykle.

Interaktívne baníctvo

Stredné Slovensko ako aj ďalšie regióny kraja boli v minulosti neodmysliteľne spojené s baníctvom. Novinkou tejto sezóny je interaktívny priestor Barbakan, ktorý atraktívnym spôsobom dokumentuje pôsobenie Thurzovsko – fuggerovskej spoločnosti v regióne. Práve táto spoločnosť stojí za zrodom podvojného účtovníctva, ktoré podniky používajú dodnes.

Signály z hradov a kaštieľov

Už stabilným a obľúbeným turistickým produktom Banskobystrického kraja je Pohronská hradná cesta. Tá spája 16 lokalít popri Hrone, prepája regióny stredné Pohronie a Stredné Slovensko. Hrady i kaštiele, dokonca aj tie zaniknuté, žijú na tejto tematickej ceste aktívnym životom. Už druhú sezónu otvorili vzájomným prepojením sa svetelnými signálmi. Okrem komentovaných prehliadok sa návštevníci môžu tešiť na mnohé podujatia, čoskoro napríklad aj na stretnutie hrnčiarov na hrade Revište, ktoré sa uskutoční 21. mája.

Sklársky expres

Jednou z noviniek v regióne Novohrad je ďalší historický vláčik, ktorý doplní rodinu zážitkových vlakov v kraji. Konkrétne to bude Sklársky expres. Ako už napovedá jeho meno, pasažierov zavezie za spoznávaním príbehu skla. Práve vďaka sklárskemu remeslu bol tento región známy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Život ako pred 100 rokmi

Podpoľanie je región, ktorý sa intenzívne spája s ľudovými tradíciami. Na podpolianskych lazoch mnohí obyvatelia žijú v objatí prírody, terasovitých políčok a v súlade s tradíciami. Jedným z nich je aj Jožko Kučera, ktorý cez zážitok, ktorý predáva cestovná kancelária Banskobystrického kraja, umožní dotknúť sa tradícií aj návštevníkom regiónu. Pokiaľ si chcete vyskúšať kosenie či dojenie, ste na správnej adrese.

Sopečné víno

Mesto Banská Štiavnica dnes pozná každý, je to klenot kraja zapísaný v zozname UNESCO. Čo však možno mnohí netušia je, že Štiavnicu a jej okolie vyformoval pred miliónmi rokov jeden z najväčších supervulkánov sveta. Vďaka nemu je Banská Štiavnica úzko spätá s baníctvom a my ho dnes môžeme objavovať aj v širšom regióne, napríklad aj cez dômyselné vodné systémy, ktoré poznáme ako tajchy. A o tom, že na miestnej pôde sa mimoriadne darí vinohradom, presvedčí ochutnávka sopečného vína.

Voda na pohľad(k)anie

S vodou sa spája aj ďalší región kraja. A nie s hocijakou, ale s takou, ktorá nemá vo svete obdoby. Podobná je len vo francúzskom Vichy. Hovoríme o regióne Hont okolo kúpeľného mestečka Dudince s čistým vzduchom a najvyšším počtom slnečných dní na Slovensku. To ho spolu s tichom a liečivou termálnou vodou robí skvelým miestom na oddych.

Starosvetské umenie

Nečakané objavy nájdu turisti v regióne Gemer – Malohont, ktorý prirodzene prepája Banskobystrický kraj s Košickým krajom. Jeho dominantou sú kostoly, v ktorých sa nachádzajú vzácne fresky, ktorých vek dosahuje úctyhodných 700 rokov. Dnes už vieme, že 12 kostol v regióne Gemer a Malohont získalo značku Európske dedičstvo.

Viac informácií o ponuke a skladbe jednotlivých atrakcií sa dozviete priamo na stránke zážitkovej kancelárie Banskobystrického kraja https://www.zahoramizadolami.sk/.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Za horami, za dolami
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM