Transparentnosť, dokončenie projektov a rozvoj turizmu: TO sú ciele kandidáta na primátora Jána Blcháča
Ďalším z pätice kandidátov na post primátora mesta v Liptovskom Mikuláši je Ján Blcháč. V nasledujúcich štyroch rokoch by chcel dotiahnuť projekty začaté vo svojom predchádzajúcom volebnom období.

1. Čo by ste chceli v meste Liptovský Mikuláš zmeniť?
Predovšetkým prístup mestského úradu k občanom. Mikuláš nepatrí radnici, Mikuláš patrí ľuďom. Treba im reálne vrátiť možnosť spolupodieľať sa na kontinuálnom riadení mesta, nie len raz za 4 roky im niečo sľúbiť a potom sa o ich názory nezaujímať. Takýto prístup ja odmietam. V našom prvom volebnom období sme sa snažili pravidelne komunikovať s občanmi. Určite sa chcem k tomu vrátiť a posunúť to aj výrazne ďalej. Mám záujem otvoriť radnicu, aby každý dobrý nápad a podnet nezostal nielenže nevypočutý, ale aby sme ho aj zrealizovali. Verejné diskusie pred realizáciou dôležitých krokov vo všetkých oblastiach musia byť samozrejmé. Máme v meste veľa šikovných ľudí, musíme zapojiť každého, kto bude mať záujem. Ponúkam reálny nástroj na spoluriadenie mesta občanmi – elektronické referendum.
Naše mesto vymiera, musíme zvrátiť demografiu. Mladí ľudia by mali mať perspektívu ostať žiť v Mikuláši. Na to potrebujú pracovné príležitosti, dobrú infraštruktúru a dostatok možností na relax. Našou budúcnosťou popri zachovaní a rozvoji existujúcej štruktúry priemyslu a služieb je jednoznačne cestovný ruch. Liptov a Mikuláš majú čo ponúknuť. Mali by sme mať ambíciu stať sa „hlavným mestom turizmu na Slovensku“.
2. Čo tu podľa vás chýba?
Určite väčšia transparentnosť. Nielen pri nákupoch tovarov a služieb, kde navrhujeme revolučný krok so zapojením všetkých podnikateľov, ktorí budú mať záujem spolupodieľať sa na rozvoji mesta. Ale najmä vo fungovaní radnice a jej orgánov. Napriek tomu, že niektoré mestá za posledné roky otvorili rokovania mestskej rady verejnej kontrole, u nás to stále nie je. Rovnako sa nedopátrate na internete k zápisniciam z ich rokovaní a ani z rokovaní mestských komisií. Je čas to zmeniť. Súčasné vedenie mesta sľubovalo prenosy zo zastupiteľstiev, no nezrealizovalo ich. Pritom stačí tak málo. Techniku a médium na to máme. Ako chceme, aby nám občania dôverovali, keď im nedovolíme sledovať, čo robíme a ako to robíme? Som za väčšiu verejnú kontrolu, ľudia si to zaslúžia.
Všetkým chýba život v centre. Vieme to zmeniť. V lete môže centrum ožiť drobnými predajcami a tradičnými remeselníkmi aj vďaka správnemu prístupu mesta k poplatkovej politike. Chcete mať naďalej na Stoličných dňoch, jarmoku s takmer 600-ročnou históriu, stánky s čínskym textilom v centre mesta? Ja by som určite radšej privítal tradičné slovenské výrobky a prezentáciu remesiel. Úspech sa často skrýva v detailoch. Do centra mesta musíme dostať nové atrakcie, ktoré by spolu s ponukou tradícií a históriou mesta prilákali mnohých turistov nachádzajúcich sa v Liptove. A ľuďom v Mikuláši by priniesli osoh.
3. Čo je podľa vás neodkladne dôležité v meste napraviť?
Tak ako som pomenoval vyššie, treba zmeniť vzťah občan – mesto zo strany mesta.
Zo stretnutí s občanmi vyplýva ich jasný poznatok. Mesto sa nerozvíja podľa ich predstáv, nežije. Zdravé mesto potrebuje riadený a systémový rozvoj. Aj preto som ešte počas svojho primátorovania hneď v úvode inicioval vypracovanie strategického dokumentu – Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Liptovský Mikuláš do roku 2013 s výhľadom do roku 2020. Všetky podstatné kroky, ktoré mesto potrebovalo a potrebuje zrealizovať sú tam obsiahnuté. Stačí vychádzať z tohto dokumentu, ktorý sme spracovali nielen s odborníkmi, ale aj samotnými občanmi. Mnohé projekty zostali za posledné roky nedotknuté, treba ich len začať efektívne realizovať. Veľa inšpirácii nosím v sebe z pravidelných účastí na konferenciách Komunálny manažment a tiež z absolvovania Letnej školy verejných priestorov, ktorú som absolvoval v júni tohto roku v Dánsku a Švédsku. Vieme ich a mojim tímom realizovať. Mesto musí viac posilniť svoju úlohu ako centra regiónu Liptova.
4. Čím by ste v prípade zvolenia za primátora mesta začali?
V úvode funkčného obdobia sa okrem iného zostavujú jednotlivé mestské komisie, kde by mali mať zastúpenie skutoční odborníci. Musíme dať verejnosti možnosť ich aj navrhnúť. Práve komisie spracúvajú stanoviská ku všetkým zásadným dokumentom, o ktorých rokuje mestské zastupiteľstvo.
Začína nám nové programovacie obdobie na eurofondy a ak nechytíme vlak hneď na začiatku, len ťažko ho budeme dobiehať. Silný tím skúsených projektových manažérov bude mať za úlohu získať pre mesto minimálne taký objem ako sa nám podarilo v našom prvom volebnom období, kedy sme dosiahli historicky najvyššiu sumu schválených a preinvestovaných eurofondov. K tomu treba priradiť ďalšie financie napríklad z nórskych fondov a iných grantov. Tieto investície výrazne posunú Mikuláš vpred. A nepôjde to na úkor zvyšujúci sa daní, ako sme toho boli svedkami v ostatných štyroch rokoch.
Som pevne rozhodnutý si sadnúť za jeden stôl so všetkými zvolenými poslancami bez ohľadu na ich názory a politickú príslušnosť a rokovať o rozvoji mesta. Ľudia im a primátorovi dávajú mandát na to, aby mesto rozvíjali a nie sa zbytočne vybíjali v konfliktoch a vymyslených kauzách. Ani ja nemám záujem už strácať čas a energiu tým, čo ľudí iba unavuje. Sústreďme sa na prospešnú prácu.
5. Prečo ste sa rozhodli kandidovať za primátora?
Moje rozhodnutie má dva dôvody. Prvým je podpora a očakávania významnej časti mikulášskej verejnosti, ľudí, s ktorými sa dennodenne stretávam. Druhým je pocit zodpovednosti za dokončenie mnohých dobrých projektov, ktoré sme v rokoch 2007 až 2010 naštartovali. Naše mesto potrebuje nové impulzy. Určite nebudem ľuďom sľubovať vzdušné zámky. Prinášam reálny program pre Dobre spravované mesto, ktorý máme šancu zrealizovať. Spoločne s mojím tímom a všetkými ľuďmi dobrej vôle.