Tomáš Batiz Správy

Radnica plánuje vyrúbať topole na Nábreží: Čim ich chce nahradiť? FOTO a VIDEO

Topoľová aleja na Nábreži môže byť čoskoro minulosťou. Problémom je najmä zdravotný stav stromov, ktoré odborníci označili za rizikový.

Zdroj: Dnes24.sk

Liptovskomikulášska radnica zvyšuje bezpečnostné opatrenia v súvislosti so stavom drevín v meste. Prestarnuté stromy plánuje vyrúbať a nahradiť nižším zdravým porastom. Ide najmä o topole čierne, lemujúce cyklochodník popri Váhu, ktoré odborníci označili za rizikové.

Podľa autorky dokumentu starostlivosti o dreviny v Liptovskom Mikuláši Martiny Lalíkovej je topoľová aleja poškodená vplyvom prostredia. Koruny stromov sú preschnuté, na niektorých je výrazné poškodenie hubami, na iných škodcami. „Aleja je impozantná, vek porastu sa už však blíži k rubnému veku. Na sklonku životnosti sú tieto stromy napadané chorobami a škodcami a potom hynú. Ponechanie tohto porastu je rizikové,“ upozornila Lalíková.

Odborníci z oddelenia životného prostredia zdôraznili, že topole môžu byť zvnútra poškodené hnilobou. Zvonku pritom nemusia byť na stromoch žiadne známky vnútornej hniloby. Z pohľadu bezpečnosti sa síce ako najexponovanejšia javí aleja popri cyklochodníku, no prestarnuté topole sa nachádzajú aj v ďalších lokalitách mesta. „V týchto dňoch vykonávame prehliadku všetkých komunikácií s vysokými korunovými stromami, po ktorých chodia prevažne chodci a cyklisti. Vyhodnotíme, ktoré zo stromov sú ohrozujúce a mali by byť vyrúbané. Ešte v tomto roku začneme riešiť výrubové konania,“ uviedla hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Čapčíková zároveň ubezpečuje, že rozhodovanie o jednotlivých výruboch nebude v rukách mesta. Povoľovacou inštitúciou bude orgán iného mesta, keďže žiadateľ nemôže byť totožný s povoľovacím orgánom.

Výruby sa podľa zákona môžu vykonávať od 1. októbra do konca marca. Pred podaním žiadosti o výrub každého stromu urobí radnica zdravotnú diagnostiku drevín. Náhradnou výsadbou by mali byť nižšie stromy, ktoré sa neťahajú do výšky, ale majú dostatočne široké koruny a môžu tak plniť funkciu tienenia, protihlukovej a protiprachovej bariéry. „Tieto stromy budú mať širší koreňový základ, budú zdravšie a nebudú prestarnuté, čo eliminuje hrozby z pádov vetiev či, nebodaj, pri veternom počasí s výstrahou aj celých stromov,“ povedal Gabriel Lengyel z mestského úradu.

Aleju s desiatkami topoľov pred niekoľkými rokmi odstránili aj popri frekventovanom chodníku v celej dĺžke nábrežia rieky Revúca v Ružomberku. Rovnako aj na vstupe do Ružomberka od Liptovského Mikuláša popri ceste I/18. K výrubu topoľovej aleje tento týždeň došlo aj v Dolnom Kubíne.

FOTO: Aleja topoľov na Nábreží
9
Galéria
Zdroj: Tomáš Batiz
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM