Slávka Kellová Rôzne

Pribylina mení územný plán: Záujemcovia o výstavbu hláste sa!

Pred tromi rokmi obec Pribylina vydala zákaz ďalšej výstavby v tunajšej chatovej oblasti. Tá dnes patrí s 520 stavbami medzi najväčšie chatové oblasti na Slovensku, ak nie je najväčšia. Stavebný ruch by sa tu mal vrátiť zmenou územného plánu obce.

Ilustračný obrázok k článku Pribylina mení územný plán: Záujemcovia o výstavbu hláste sa!
Foto: Slávka Kellová

Chatová oblasť v Pribyline patrí medzi obľúbené rekreačné miesta, o čom svedčí aj počet stavieb a neutíchajúci záujem o ďalšiu výstavbu. Legislatíva však pred tromi rokmi obci neumožnila dávať povolenia. „Nemali sme jasnú legislatívu, čo sa v danej oblasti môže a nemôže stavať a akým spôsobom sa to môže realizovať,“ približuje starosta obce Milan Kohút. Dopyt však neutíchal a tak obec hľadala cestičky ako legislatívne vykľučkovať. „Jednou z možností je prijatie zmien a doplnkov územného plánu chatovej oblasti a časti Podbanské. To znamená, že keď si stavebník prečíta textovú časť zmien a doplnkov, bude vedieť, či môže na danom pozemku niečo robiť alebo nie,“ vysvetľuje starosta obce.

Najdôležitejšie sú odstupové vzdialenosti

Niektoré návrhy zmien a doplnkov sú už na stole projektanta, ktorý ich zapracuváva do projektu. Ten bude následne posunutý na pripomienkové konanie, ktoré by sa malo, ak všetko pôjde podľa plánov, začať v marci tohto roka. Najdôležitejší regulatív, ktorý bude v zmysle územného plánu, je odstupová vzdialenosť. „Obec navrhuje, aby vzdialenosť medzi jednotlivými stavbami bola 50 metrov. S touto informáciou pracuje aj projekčná kancelária,“ hovorí Milan Kohút.

Konečné slovo však budú mať odborné schvaľovacie inštitúcie, ktoré povedia či takáta navrhovaná odstupová vzdialenosť vyhovuje. Ak by sa schválili 50-metrové odstupy, v chatovej oblasti by mohlo pribudnúť okolo 50 nových chát. Ak by sa schválila kritická hranica 70-tich metrov, miesto by vyšlo len pre asi 20-tku nových budov.

Priestor pre všetkých

Zmeny územného plánu sa však netýkajú len výstavby chát, ale aj ných investičných akcií v rámci podnikateľskej činnosti. Investori, ktorí majú záujem o aktivity v obci, mohli už v priebehu decembra minulého roka podávať na obci svoje návrhy na zmeny a doplnky územného plánu. Ďalšia možnosť príde počas pripomienkového konania, ktoré obec včas ohlási na svojej internetovej stránke. „Pokiaľ budú návrhy akceptovateľné, zapracujú sa do návrhu,“ uzatvára starosta.

foto: obec Pribylina

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM