Kultúra

Ovenálie vo Východnej: Stoly sa budú ohýbať pod ťarchov tých najlepších syrov

V poradí šieste celoslovenské ovčiarske slávnosti Ovenálie 2014 pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a s výstižným mottom Nájdi si svojho baču sa uskutočnia v nedeľu 8. júna v areáli folklórneho amfiteátra v hornoliptovskej obci Východná.

Ilustračný obrázok k článku Ovenálie vo Východnej: Stoly sa budú ohýbať pod ťarchov tých najlepších syrov
Foto: Slávka Kellová

„Aj takýmto spôsobom chceme našich ľudí učiť konzumovať mliečne i mäsové ovčie výrobky vo väčšom množstve, lebo v priemere na jedného Slováka sotva 2,5 l mlieka a 15 dkg mäsa ročne je veľmi chabý ukazovateľ,“ uviedol predseda organizátorského Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Igor Nemčok.

Zároveň spresnil, že na Slovensku sa aktuálne chová približne 420 000 oviec a 35 000 kôz. „Len pre porovnanie, v roku 1989 spásalo slovenské pasienky až 630 000 oviec. Potenciál našej hornatej krajiny priam predurčenej na ovčiarstvo je bez preháňania na chov viac ako milióna oviec,“ prízvukoval Nemčok.

Súčasťou pestrého programu bude súťaž kvality výrobcov ovčích a kozích syrov o prestížny titul Majster syrár, celoslovenský šampionát v ťahaní syrovej nite, ukážky strihania a pasenia oviec, výroby syrov a bryndze, výstava pastierskych klobúkov, trh tradičných remeselníckych výrobkov a syrárskych špecialít.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM