Jakub Forgács Správy

Očakávané počasie v okrese? Duť má rýchlosťou až 126 km/h a napadnúť môže 50 cm snehu!

Výčiny počasia pocítime v okrese Liptovský Mikuláš aj na začiatku nového týždňa. Na poriadne silný vietor a sneženie upozorňujú meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, preto by sme mali byť obzvlášť opatrní.

Ilustračný obrázok k článku Očakávané počasie v okrese? Duť má rýchlosťou až 126 km/h a napadnúť môže 50 cm snehu!
Zdroj: TASR

Na hrebeňoch hôr môžeme podľa SHMÚ už od rána miestami očakávať silný vietor. Jeho rýchlosť môže v nárazoch miestami dosahovať 25 až 35 m/s. Meteorológovia preto vydali varovanie druhého stupňa, ktoré v okrese Liptovský Mikuláš trvá do utorkového predpoludnia.

Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, preto buďte opatrní. „Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ uvádza SHMÚ.

Až 50 cm nového snehu

Okrem vetra sa v našom okrese miestami očakáva aj výskyt sneženia, pri ktorom spadne 20 – 50 cm nového snehu. „Uvedená výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (dopravu a pohyb osôb),“ píše sa ďalej na stránke SHMÚ, ktorý v súvislosti s tým vydal výstrhu prvého stupňa pred snežením. Predpokladaná výška nového snehu v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM