Marcel Mojžiš Rôzne

Obyvatelia našli 600 čiernych skládok: Kompetentných to vraj nezaujíma

Občianske združenie Tatry z Liptovského Mikuláša oznámilo Slovenskej inšpekcii životného prostredia, na základe ohlásení občanov prostredníctvom mobilnej aplikácie TrashOut, existenciu ďalších 600 nelegálnych skládok odpadu. Podľa predsedu je to reakcia na nečinnosť kompetentných štátnych orgánov.

Ilustračný obrázok k článku Obyvatelia našli 600 čiernych skládok: Kompetentných to vraj nezaujíma
Foto: Slávka Kellová

„Väčšina obvodných úradov životného prostredia nám ani po pol roku neoznámila, či už začala vo veci našich podnetov konať. Máme informácie, že na niektorých úradoch nebol realizovaný ani jediný úkon v zmysle zákona o správnom konaní. Zdá sa, že v tejto krajine neexistuje žiadna sila a autorita, ktorá by donútila orgány štátnej správy konať,“ kritizoval Pado.

Zároveň upozornil na zvláštnu protichodnosť stanovísk okresných prokuratúr k povinnosti príslušných úradov začať správne konanie. „Od nutnosti okamžitého konania až po to, že nie sú viazané žiadnou lehotou. V takom prípade ťažko hovoriť o právnom štáte. Skôr je to zametanie oznámení do zabudnutia a štátne ignorovanie občianskeho záujmu o veci verejné,“ prízvukoval.

Neúnosná situácia dospela podľa neho do takého štádia, že OZ Tatry zvažuje upozorniť Európsku komisiu. „Mnohé ustanovenia zákona o odpadoch sú kodifikované iba preto, aby zalepili zrak predstaviteľom EÚ. Páchatelia skutkov proti životnému prostrediu majú u nás väčšie práva ako aktívni občania, ktorým záleží na ich bezprostrednom okolí,“ dodal Pado.

Hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek v reakcii pre TASR uviedol, že riešenie oznámených nelegálnych skládok odpadu je v kompetencii príslušných obvodných úradov životného prostredia a samospráv. „V tomto zmysle sme odpovedali aj OZ Tatry,“ spresnil Štefánek.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM