Tomáš Batiz Správy Samospráva

Mikulášska radnica znásobila participatívny rozpočet: Stačí nápad od nás a ...

Mikulášski poslanci dali v rámci rozpočtu aj v budúcom roku zelenú nápadom ľudí a komunít. Suma už nie je len symbolická.

Ilustračný obrázok k článku Mikulášska radnica znásobila participatívny rozpočet: Stačí nápad od nás a ...
Zdroj: TASR

Obyvatelia Liptovského Mikuláša budú môcť už po druhý raz rozhodnúť, na aké projekty pôjde časť financií z mestského rozpočtu. Liptovskomikulášski mestskí poslanci odsúhlasili na svojom štvrtkovom zasadnutí v rozpočte na budúci rok zvýšenie participatívneho rozpočtu z pôvodných 25.000 eur na dvojnásobok.

„Participatívne rozhodovanie je prejavom demokracie, lebo umožňuje dosiahnuť lepší výsledok pri spravovaní vecí verejných. Boli by sme radi, keby budúci rok svoje projekty na čerpanie z tejto sumy predložilo viac obyvateľov, pretože cieľom je zapájať verejnosť do samosprávnych aktivít a dať Mikulášanom možnosť interakcie,“ uviedol primátor mesta Ján Blcháč.

V roku 2016 sa do čerpania participatívneho rozpočtu spájajúceho prvky priamej a zastupiteľskej demokracie zapojilo predložením svojho projektu 12 obyvateľov, poslancov a združení. Projekty sa postupne zrealizovali a v meste tak pribudla nová zeleň, posilňovne pod holým nebom či detské ihriská. „Korektnou diskusiou a vynikajúcimi projektmi sme prispeli ku krajšiemu mestu a túto možnosť ponúkame znova. Nielen obyvatelia, ale aj poslanci sa presvedčili, že myšlienka participatívneho rozpočtu je natoľko úspešná, že sa ju oplatilo podporiť dvojnásobnou čiastkou,“ uviedol koordinátor participatívneho rozpočtu za rok 2016 Matej Géci.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM