Správy

Črtá sa nová podoba Vrbického cintorína: Rozšíriť sa má o kolumbárium

O víťaznom architektonickom návrhu mesto Liptovský Mikuláš hovorí, že dokonale skĺbil funkčnosť, trendovosť a najlepšie vystihol genius loci miesta.

Ilustračný obrázok k článku Črtá sa nová podoba Vrbického cintorína: Rozšíriť sa má o kolumbárium
Zdroj: TASR/František Iván

Cintorín Vrbica v Liptovskom Mikuláši by sa mal počas dvoch rokov rozšíriť o kolumbárium. Do ideovej architektonickej súťaže dodali ateliéry päť návrhov, vyhrali architekti Katarína Šiarniková a Juraj Šiarnik. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

„Vďaka súťaži sme odsledovali rôznorodosť prístupu jednotlivých architektov k riešenému územiu. Kvalitne spracovali toto jedinečné zadanie, víťazný návrh dokonale skĺbil funkčnosť, trendovosť a najlepšie vystihol genius loci miesta,“ zhodnotil šéf oddelenia výstavby na mestskom úrade Matej Petran.

Kolumbárium predstavuje priestor na uloženie spopolnených telesných pozostatkov. Na vrbickom cintoríne je ho podľa hovorkyne potrebné zriadiť z dôvodu, aby sa efektívne zredukovala plocha. „V zmysle ideového návrhu bude mať kolumbárium približne 750 miest a dotvorí rozsypovú lúčku. Situované bude v južnej časti areálu cintorína a postaviť by sa malo najskôr v roku 2022,“ konkretizovala.

Vrbický cintorín je miestom posledného odpočinku osobností slovenského kultúrneho a spoločenského života. Náklady budú podľa informácií z radnice známe až po spracovaní realizačného projektu, predpokladaná suma sa pohybuje na úrovni 100 000 až 150 000 eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Liptova

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM